:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C bezchmurnie

20 lat serialu „Klan”, który w dużej części dzieje się na Sadybie, a Kurski chciał go zamknąć!

20 lat serialu „Klan”, który w dużej części dzieje się na Sadybie, a Kurski chciał go zamknąć!

20 lat temu, 16 czerwca 1997 r. wystartował w TVP1 serial „Klan”. To był odcinek konkursowy – jeden wśród czterech zgłoszonych telewidzom propozycji. Wygrał bezapelacyjnie.

W ten sposób rodzina Lubiczów zagościła na dobre w wyobraźni wielu milionów Polaków. Serial cieszy się ogromnym powodzeniem również wśród mieszkańców Mokotowa, a przede wszystkim Sadyby. Serialowa rodzina Lubiczów mieszka bowiem w tej części naszej dzielnicy, gdzie ma swoją willę – rodzinne gniazdo obrosłe wielowiekowa historią.

Wprawdzie willę na Sadybie „gra” willa Renata z Podkowy Leśnej, wybudowana w 1934 r. przez szambelana papieskiego Leonarda Sakowicza, ale to szczegół. W głowach widzów Lubiczowie wywodzą się ze starego sadybiańskiego rodu. I tak ma być. Scenarzyści serialu chcieli bowiem pokazać rodzinę wielopokoleniową, która – dzięki swojej historii i powiązaniom rodzinnym – stanowi coś w rodzaju klanu. Stąd tytuł. Ale słowo to użyte jest – jak mówi współautor scenariusza Wojciech Niżyński – w dobrym sensie. Takie klany budują bowiem nie tylko spoistość własną, ale i w jakimś sensie narodową.

Pewnie też właśnie dlatego „Klan” cieszy się od lat tak wielkim powodzeniem. I końca nie widać… Bo jak telewizja chciała zaprzestać jego emisji (pojawił się taki pomysł), gdyż podobno nie przynosi zysków, to podniosło się takie larum, że sprawca tego pomysłu Jacek Kurski, prezes TVP, odstąpił i twórcy serialu (Paweł Karpiński i Wojciech Niżyński)… kontynuują.

Serialowi więc życzymy sto lat… na Sadybie! A prezes Kurski raczy się wypchać! (pk)

Fot. cozadzien.pl

20 lat serialu „klan” - komentarze opinie

  • gość 2017-06-16 12:43:52

    infantylnie beznadziejna produkcja. akurat w tym przypadku Kurski miał rację. Im mniej dennych serialików tym lepiej.

  • Dawidek98 - niezalogowany 2017-08-01 15:07:33

    Ten serial jest polską Modą Na Sukces. Tyle w temacie.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Film, - więcej informacji