:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C rozproszone chmury

Agresywna azjatycka ćma atakuje ogrody w Wilanowie, o krok od mokotowskich parków…

Ogrody w Wilanowie zaatakował niezwykle agresywna azjatycka ćma. Jeśli nie zostanie zniszczona w dwa lata może zjeść historyczne żywopłoty.

Sytuacja jest poważna. W zeszłym roku ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) zdziesiątkowała bukszpany w Krakowie. Atakowała m.in. na Wawelu i na Plantach. To inwazyjny, niezwykle żarłoczny gatunek z Azji. Do Europy przywleczony ledwie 12 lat temu, błyskawicznie podbija kontynent. W Warszawie do wczoraj nie było sygnałów o jego występowaniu. – Ognisko ćmy pojawiło się tuż przy bramie naszego ogrodu, w pasie zieleni ul. Stanisława Kostki Potockiego. Owady są też na terenie kościoła św. Anny – alarmuje Łukasz Przybylak z Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Bukszpany są główną rośliną tworzącą rdzeń historycznego ogrodu wokół pałacu. Eleganckie żywopłoty tworzy 160 tys. krzewów. – Szacujemy, że jeśli nie podejmiemy żadnych kroków, ćma zniszczy je w dwa lata – mówi Przybylak.

To doniesienie „Gazety Stołecznej” spotkało się z żywym zainteresowaniem władz Mokotowa. Trzeba dmuchać na… gorące. Ćma azjatycka łatwo się przemieszcza, zwłaszcza oczywiście nocą i jest niezwykle żarłoczna. A mokotowskie parki mogą stać się celem jej ekspansji. W nich też są bowiem bukszpany. Jako żywopłoty, ozdobne przystrzyżone figury geometryczne, czy też luźno stojące pośród innych krzewów.

Tylko jak z nimi walczyć? Oto jest pytanie do entomologów… Burmistrzowi Mokotowa polecamy konsultację u nich. Bo ćma azjatycka zbliża się do parków Dreszera, Królikarni, Morskie Oko, Arkadii… No, sporo ich mamy – ponad 20. Gdzie są bukszpany?

Fot. wikipedia

 


azjatycka ćma - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się