:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  23°C bezchmurnie

Czy Galeria Mokotów pokonała zakaz handlu w niedzielę? Umiarkowanie, a nawet wcale…

Czy Galeria Mokotów pokonała zakaz handlu w niedzielę? Umiarkowanie, a nawet wcale…

Galeria Mokotów przed pierwszą niedzielą bez handlu stwarzała wrażenie, iż ma w nosie ten zakaz, bo w butikach będą pracować właściciele i ich rodziny, a Carrefour odbije sobie na handlu on line. I co? Pusto.

Już w garażu podziemnym widać było sporo wolnych miejsc, a więc żadnego kłopotu z parkowaniem. Samochody zajmowały mniej więcej 1/3 stanowisk. Na drzwiach wejściowych napis na czerwono: „Galeria czynna w każdą niedzielę”.

Jest wczesne popołudnie.

Wjeżdżamy na górę i… główny widok to pozasuwane żaluzje sklepów, niewielkie grupki ludzi snujące się wzdłuż wyciemnionych wystaw. Otwarty jest tylko punkt In Medio, co druga kawiarnia, stoisko manicure. Na kolejnym piętrze pustki podobne. Ożywienie zaczyna się dopiero przy Cinema City i na piętrze z restauracjami. Tu ludzi jest więcej, ale tłoku, jak w niedziele handlowe o tej porze – brak. No i działają jeszcze fitness klub i siłownia, piętro wyżej, czyli najwyżej.

No więc zakaz się udał? Raczej tak.

– Machnęliśmy ręką na tę pierwszą niehandlową niedzielę – mówi właściciel butiku znanej marki, który przyszedł po prostu zrobić sobie remanent, ale – broń Boże – nie handlował. – Wszyscy wystraszyli się wysokich kar, kontroli i nieprecyzyjnych przepisów. Jeśli nawet, jak czytaliśmy, nie można udostępniać sklepów dla oglądania towaru, a wszelkie pakowanie towaru dla sprzedaży wysyłkowej może być podciągnięte pod złamanie zakazu, to po cholerę ryzykować… Ale pożyjemy, zobaczymy. Rozmawiałem z klientami, którzy myśleli, że otworzę swój sklep i że będę sam obsługiwał. Nie chcę powtarzać co mówili…

W sobotę Carrefour w Galerii przeżywał oblężenie, obroty były mniej więcej o 30 proc. wyższe, to samo w niedzielę z dostawami on line. Wyższe obroty notowały w niedzielę również okoliczne otwarte Żabki i stacje benzynowe, mniej więcej o 25 proc.

A frekwencja w okolicznych kościołach?

Na zwykłym poziomie – ocenił znajomy proboszcz. A stan tacy? – zapytaliśmy. No comments – usłyszeliśmy. I tyle.

Pogoda była ładna, słoneczna i wiosenna i… w parkach – jak zwykle, na ulicach – jak zwykle… – Może ludzie po prostu siedzą w domach przed telewizorem – domniemywał strażak miejski, który patrolował okoliczne ulice…

Jedno jest pewne: Galeria Mokotów, choć wielkiego sukcesu propagandowego nie odniosła, ma zamiar być nadal otwarta we wszystkie niedziele. Bo – jak powiedział jeden z ochroniarzy – Polak oswoi każdy zakaz.

A tak na marginesie: żadnych kontroli w Galerii nie zauważyliśmy. Być może dlatego, że i Państwowa Inspekcja Pracy nie za bardzo wie, jak się zachować, ma poza tym braki kadrowe.

Powszechnie natomiast dało się odczuć stan wyczekiwania… (kj)

Fot. Property Design


galeria mokotów - komentarze opinie

  • Adamo - niezalogowany 2018-03-12 13:02:55

    Kto to jest strażak miejski??? Prawidłowo strażnik miejski.

  • gość 2018-03-18 13:58:44

    zmiencie zdjecie do tekstu, bo piszecie o GM a prezentujecie Arkadie

Dodajesz jako: Zaloguj się