:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  1°C słabe opady deszczu

Czy wypędzony król francuski wraz z żoną ukrywał się w Dworku Mauretańskim na Puławskiej?

Historia zdaje się o tym zaświadczać. Wypędzony król francuski Ludwik XVIII wraz z żoną Marią Józefiną Sabaudzką ukrywał się w Dworku Mauretańskim stojącym od drugiej połowy XIX w. przy Puławskiej.

Dzisiejszy Dworek Mauretański (bo przetrwał dziejowe burze) stoi sobie przy ul. Puławskiej 55, odremontowany, wpisany do rejestru zabytków i kpi jakby z historii. Dzisiaj znajduje się w nim galeria rzeźby i srebra, która działa tu od 27 lat i jest własnością p. Bogusława Sawaryna.

Domek Mauretański jest tzw. pawilonem ogrodowym zespołu zabytkowego pałacu Szustra, zaprojektowanym przez Bogumiła Zuga, a następnie przebudowanym przez znanego w Warszawie Henryka Marconiego w 1825 r., który wymyślił ów ornament plecionkowy w stylu mauretańskim, co przyczyniło się do powstania obiegowej nazwy obiektu.

Jak mówi przekaz historyczny, w tymże domku, a właściwie dworku, ukrywał się wypędzony z Francji król Ludwik XVIII wraz z żoną Marią Józefiną Sabaudzką. Wybrał go na swą kryjówkę nie tylko z powodu dyskretnego miejsca (Puławskiej wtedy nie było), ale i otoczenia ogrodowego. Był on zresztą częścią rezydencji Izabeli Lubomirskiej, która otrzymała od niej nazwę Mon Coteau (skąd się wzięła zapewne nazwa Mokotowa). Niestety, z tej posiadłości zafundowanej księżnej przez ród Czartoryskich, przetrwał tylko… ów mauretański dworek, do którego z czasem dobudowano niewielką basztę. Nakazała to nowa właścicielka Anna Potocka-Wąsowiczowa w latach 1824-1825. I w tej formie przetrwał do Powstania Warszawskiego, kiedy to został poważnie uszkodzony. Odbudowany w 1963 r. dotrwał do XXI w. i… został odrestaurowany ponownie.

Fot. wikimedia.pl, yelp.pl, warszawa.wikia.com

 


w dworku mauretańskim - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się