:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C rozproszone chmury

„Gazeta Stołeczna” alarmuje: drogowy kocioł w urokliwej Dolinie Służewieckiej

„Gazeta Stołeczna” alarmuje: drogowy kocioł w urokliwej Dolinie Służewieckiej

Drogowy kocioł w urokliwej Dolinie Służewieckiej – jak nazywa ją autor „GS” – trwa od lat i zdaje się być na rękę obecnym władzom Warszawy?

W poprzedniej dekadzie wygodną wymówką był sprzeciw znajomego proboszcza pani prezydent wobec planowanej estakady nad skrzyżowaniem. W 2005 r. trwał już nawet przetarg na projekt estakady, ale ks. Józef Maj poruszył niebo i ziemię. Alarmował, że wiadukty będą zasłaniać zabytkowy kościół św. Katarzyny na Służewie. Czy bardziej od domu opakowanego ogromną reklamą, która wyrosła tu kilka lat temu? Duchowny domagał się budowy trzykrotnie droższego tunelu o długości niemal 2 km z wlotem przed ul. Anody na Ursynowie i wylotem z ul. św. Bonifacego na Stegnach. Wiosną 2008 r. proboszcz triumfował: „Udało mi się wstrzymać budowę. To była ostatnia decyzja Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta miasta. Z panią Hanią mam życzliwe relacje. Radni są za mną. Tak było w tamtej kadencji i tak jest teraz”. Na nic zdały się przestrogi urbanistów z tamtego czasu (…)

Urzędnicy uznali, że teraz (…) trzeba poczekać, co przyniesie otwarcie południowej obwodnicy Warszawy z tunelem pod Ursynowem. Już dziś można jednak przypuszczać, że efekt będzie niewielki. Na nową trasę przeniesie się co najwyżej ruch tranzytowy, ale Dolina Służewiecka z al. Wilanowską pozostaną zakorkowane, bo przybywa mieszkańców w ich sąsiedztwie. Z Miasteczka Wilanów czy z Ursynowa, a także z południowych przedmieść Warszawy chcą tędy dojeżdżać w stronę centrum, stacji metra czy biurowców na Służewcu. W dodatku między zakorkowanym skrzyżowaniem a skarpą warszawską rosną właśnie nowe osiedla. Co tu więc pomoże obwodnica na Ursynowie? W ratuszu zdają się o tym wiedzieć, może więc dlatego w miejscu planowanych estakad w Dolinie Służewieckiej zlecili posadzenie szpaleru drzew.

Nie można czekać na efekty obwodnicy do 2021 r., działać należy natychmiast. W roku wyborów samorządowych do tego wniosku doszli nawet radni rządzącej miastem i Wilanowem Platformy Obywatelskiej. Niedawno wystąpili, by przebudowę fatalnego skrzyżowania wpisać do planu inwestycji na lata 2018-19. Dobrze jednak wiedzą, że to nierealne. (…)

Ratusz niesłusznie wyszedł z założenia, że projekt inwestycji w Dolinie Służewieckiej sprzed ponad dziesięciu lat był „przeskalowany”. Jest to fragment obwodnicy centrum i powinno się go w końcu udrożnić. Czas wielkich inwestycji infrastrukturalnych w Warszawie wcale się jeszcze nie skończył.

JAROSŁAW OSOWSKI

Tytuł i lead pochodzą od redakcji imokotow.pl

Czytaj też:

https://imokotow.pl/artykul/dolina-sluzewiecka/388896

Fot. youtube.com


dolinie służewieckiej - komentarze opinie

  • Marcin - niezalogowany 2018-02-07 20:01:32

    Jeśli 3 pasy są ciągle zakorkowane i sytuacji nie poprawi obwodnica to znaczy, że komunikacja miejska w tym miejscu jest fatalna. Zamiast wydawać pieniądze na nowy wiadukt lepiej zbudować trasę tramwajową wzdłuż Wilanowskiej.

  • gość 2018-04-29 18:19:12

    a co tu ma do rzeczy tramwaj na wilanowskiej? korki nie powodują ludzie mieszkający przy Dolinie Służewieckiej bo tych tu jest niewielu( dopiero powstają nowe osiedla które jeszcze bardziej zakorkują tą ulicę) korki powodują ruch tranzytowy z Ursynowa,Piaseczna i od strony Ochoty/Włoch do Śródmieścia i na Trasę Siekierkowską.Powodem korków jest brak na tej trasie szybkiego ruchu wspomnianych wiaduktów nad Wilanowską i Sobieskiego , przez jakiegoś zapyziałego oszołoma-klechę

  • zakorkowany - niezalogowany 2018-09-05 19:42:59

    Stojąc tam planuje rozwiązania... Można i b. Tanio, czyli dodać po czwartym pasie w dolinie i trzeci w al wilanowskie i by jakoś to szło... Nieudolność, a wręcz chamstwo władzy Mokotowa kosmiczna! Obecnie robią światła przy dominikańskiej zamiast poszerzyć wilanowska.... Kto tam decyduje????

Dodajesz jako: Zaloguj się