:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -10°C słabe przelotne opady śniegu

„Gazeta Stołeczna” alarmuje: drogowy kocioł w urokliwej Dolinie Służewieckiej

„Gazeta Stołeczna” alarmuje: drogowy kocioł w urokliwej Dolinie Służewieckiej

Drogowy kocioł w urokliwej Dolinie Służewieckiej – jak nazywa ją autor „GS” – trwa od lat i zdaje się być na rękę obecnym władzom Warszawy?

W poprzedniej dekadzie wygodną wymówką był sprzeciw znajomego proboszcza pani prezydent wobec planowanej estakady nad skrzyżowaniem. W 2005 r. trwał już nawet przetarg na projekt estakady, ale ks. Józef Maj poruszył niebo i ziemię. Alarmował, że wiadukty będą zasłaniać zabytkowy kościół św. Katarzyny na Służewie. Czy bardziej od domu opakowanego ogromną reklamą, która wyrosła tu kilka lat temu? Duchowny domagał się budowy trzykrotnie droższego tunelu o długości niemal 2 km z wlotem przed ul. Anody na Ursynowie i wylotem z ul. św. Bonifacego na Stegnach. Wiosną 2008 r. proboszcz triumfował: „Udało mi się wstrzymać budowę. To była ostatnia decyzja Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta miasta. Z panią Hanią mam życzliwe relacje. Radni są za mną. Tak było w tamtej kadencji i tak jest teraz”. Na nic zdały się przestrogi urbanistów z tamtego czasu (…)

Urzędnicy uznali, że teraz (…) trzeba poczekać, co przyniesie otwarcie południowej obwodnicy Warszawy z tunelem pod Ursynowem. Już dziś można jednak przypuszczać, że efekt będzie niewielki. Na nową trasę przeniesie się co najwyżej ruch tranzytowy, ale Dolina Służewiecka z al. Wilanowską pozostaną zakorkowane, bo przybywa mieszkańców w ich sąsiedztwie. Z Miasteczka Wilanów czy z Ursynowa, a także z południowych przedmieść Warszawy chcą tędy dojeżdżać w stronę centrum, stacji metra czy biurowców na Służewcu. W dodatku między zakorkowanym skrzyżowaniem a skarpą warszawską rosną właśnie nowe osiedla. Co tu więc pomoże obwodnica na Ursynowie? W ratuszu zdają się o tym wiedzieć, może więc dlatego w miejscu planowanych estakad w Dolinie Służewieckiej zlecili posadzenie szpaleru drzew.

Nie można czekać na efekty obwodnicy do 2021 r., działać należy natychmiast. W roku wyborów samorządowych do tego wniosku doszli nawet radni rządzącej miastem i Wilanowem Platformy Obywatelskiej. Niedawno wystąpili, by przebudowę fatalnego skrzyżowania wpisać do planu inwestycji na lata 2018-19. Dobrze jednak wiedzą, że to nierealne. (…)

Ratusz niesłusznie wyszedł z założenia, że projekt inwestycji w Dolinie Służewieckiej sprzed ponad dziesięciu lat był „przeskalowany”. Jest to fragment obwodnicy centrum i powinno się go w końcu udrożnić. Czas wielkich inwestycji infrastrukturalnych w Warszawie wcale się jeszcze nie skończył.

JAROSŁAW OSOWSKI

Tytuł i lead pochodzą od redakcji imokotow.pl

Czytaj też:

https://imokotow.pl/artykul/dolina-sluzewiecka/388896

Fot. youtube.com


dolinie służewieckiej - komentarze opinie

  • Marcin - niezalogowany 2018-02-07 20:01:32

    Jeśli 3 pasy są ciągle zakorkowane i sytuacji nie poprawi obwodnica to znaczy, że komunikacja miejska w tym miejscu jest fatalna. Zamiast wydawać pieniądze na nowy wiadukt lepiej zbudować trasę tramwajową wzdłuż Wilanowskiej.

Dodajesz jako: Zaloguj się