:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C słabe opady deszczu

Imponujące otwarcie: Dom Kultury Kadr zaprasza w swoje podwoje w sobotę i niedzielę. Warto!

W piątek, 6 października nastąpiło oficjalne otwarcie nowej siedziby Domu Kultury Kadr na Mokotowie. Imprezy towarzyszące, z których skorzystać mogą nie tylko społeczności lokalne, będą trwały przez trzy dni.

Nowy Kadr to prawie 7000 m2 powierzchni, z czego 3200 m2 to przestrzeń użytkowa. Jest to zatem jeden z największych domów kultury w Warszawie!

3 piętra nowoczesnej i dopasowanej do oczekiwań odbiorców oferty: 15 pracowni edukacyjnych, w tym studio nagraniowe, studio fotograficzne z cykloramą, liczne stanowiska multimedialne, kawiarnia, naszpikowana nowoczesną technologią sala widowiskowa dla 232 osób, podwieszane pod sufitem instalacje artystyczne i wiele innych. Film pokazujący nową siedzibę https://www.youtube.com/watch?v=8DU1vI6LukY

Budynek jest nie tylko atrakcyjny wizualnie i dopracowany estetycznie, ale także funkcjonalny i dostosowany do różnych działań i grup odbiorców.

Nowatorstwo przejawia się na wszystkich płaszczyznach, elementem wyróżniającym Kadr są systemy, powtarzające się układy znaczeń:

  • system oznaczeń pomieszczeń, którego nazwy wywodzą się od tytułów filmów (mieszkańcy podczas konkursu wybrali nazwy pracowni np. „Tańcząc w ciemnościach” – dla sali tanecznej, „MacGyver” - dla pracowni technicznej),

  • ujednolicona kolorystyka podłóg dostosowana do charakteru działań na danym piętrze,

  • specyficzny sposób wyposażenia biurowego (w każdym pomieszczeniu merytorycznym jeden wyróżniający się motyw, tzw. czarny baran),

  • 3 sposoby oznaczeń dla drzwi wewnątrz budynku w zależności od pełnionych funkcji/możliwości dostępu: szare, czarne i białe.

Kadr dysponuje także przestrzeniami komercyjnymi: salą konferencyjno-warsztatową dla 50 osób oraz wielofunkcyjną salą o powierzchni 200 m2

Profil działalności

Dom Kultury Kadr to nowoczesna instytucja edukacyjno-kulturalna w trakcie spektakularnej przemiany. Kadr ma wiele znaczeń, nie tylko tych związanych z filmem i fotografią. „Kadrując” rzeczywistość chcemy ją oswajać, nadawać jej nowe, niezwykłe skojarzenia i emocje. Wydobywać ukryte sensy, uczyć wrażliwości estetycznej i poznawczej.

Twórców Kadru interesuje żywa oraz rozwijająca kultura, która jest otwarta oraz dostępna dla każdego, działa stymulująco i twórczo na odbiorców, nie patrzy z góry. Wspiera własną, indywidualną drogę ekspresji oraz realizacji potrzeb.

Kultura to nie tylko edukacja i uczestnictwo, to także operowanie podobnymi symbolami, odwoływanie się do określonych miejsc i tradycji, to przede wszystkim emocje wynikające ze współtworzenia lokalnej grupy mieszkańców. Dlatego jednym z nadrzędnych celów jest wspieranie tożsamości lokalnej.

Oferta kulturalna

Kadr proponuje aż 100 rodzajów zajęć z tak różnych dziedzin jak: muzyka, taniec, sztuki audiowizualne, teatr, język i kultura oraz szeroko pojęty rozwój. Ich znaczna część adresowana jest do osób dorosłych.

KADR oferuje kilka specjalnych przestrzeni wspólnych, dedykowanych odmiennym celom społecznym:

  • Akumulator - przestrzeń sąsiedzka, czyli miejsce aktywności lokalnej mieszkańców. To 80 metrów powierzchni, o której decydują mieszkańcy okolicy. Pomieszczenie można swobodnie modyfikować, posiada także wyposażone zaplecze kuchenne,

  • przestrzeń młodzieżowa – pierwsza taka w Warszawie! Może pełnić różnorakie funkcje, zarówno warsztatowe, spotkaniowe, relaksacyjne. Składa się z dwóch pomieszczeń, jedno z nich, bardziej kameralne, może służyć do mniejszych spotkań, oglądania filmów czy zdjęć,

  • kawiarnia z ofertą dopasowaną do różnych klientów (preferencyjne ceny dla seniorów, oferta lunchowa itp.),

  • strefy relaksu i oczekiwania.

Program - weekend otwarcia 6-8 października. Informacje dotyczące dostępności i możliwości wejścia na poszczególne wydarzenia można uzyskać w Domu Kultury Kadr pod numerem tel. 22 843 88 81.

Koncepcja architektoniczna

Obiekt zaprojektowała pracownia Samograj. Industrialny charakter budynku bezpośrednio współgra z przemysłowym charakterem Służewca. We wnętrzu został wykorzystany beton architektoniczny oraz wełna drzewna, która spełnia funkcje akustyczne i wyciszające. Surowość zastosowanych materiałów wynika, nie tylko z założeń estetycznych budynku, ale także z rachunku ekonomicznego.

Tym, co wyróżnia nową placówkę jest oryginalna elewacja w kształcie ruchomych „pikseli”, czyli paneli do tworzenia przestrzennej rzeźby-instalacji. Dzięki niej można prezentować dzieło wybranego artysty. Dodatkową zaletą jest też możliwość zmieniania i dostosowywania wzoru „pikseli” do aktualnych potrzeb domu kultury.

Dom Kultury Kadr powstał w 1979 roku za sprawą społecznej, oddolnej inicjatywy. W jego wcześniejszej działalności silnie wybrzmiewała specjalizacja filmowa (DKF). Obecnie realizuje szereg działań statutowych w obszarze edukacji kulturalnej i upowszechniania kultury w dzielnicy Mokotów. Nowa siedziba pociągnęła za sobą szereg fundamentalnych zmian m.in.: funkcjonowania, struktury, poszerzenie oferty, nowej identyfikacji wizualnej, odświeżonego programu.

Dom Kultury KADR został sfinansowany ze środków m.st. Warszawy, wartość finansowa inwestycji to 26 587 561.

Fot. Rafał Motyl/Urząd Dzielnicy Mokotów

 


dom kultury kadr - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się