:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  1°C słabe opady deszczu

Jarmark „Z Gruntu Polska” na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu

Jeszcze w najbliższe trzy weekendy można wziąć udział w jarmarku „Z Gruntu Polska”, który odbywa się od 18 sierpnia br. na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu.

Te jarmarki mają długą tradycję. Poza sprzedażą produktów rolnych, odbywają się tu m.in. eksperymenty Centrum Nauki Kopernik, PKO BP stawia tor lekkoatletyczny dla dzieci, a Lasy Państwowe organizują m.in. warsztaty bartnicze, prezentację ptaków szponiastych i sów, warsztaty z cechowania i piłowania drewna, budowanie drewnianego domku. W strefie relaksu natomiast można spocząć i posłuchać muzyki, wypić kawę w Stop Cafe Orlenu. Organizatorzy starają się też, by odtworzyć nastrój przedwojennej i powojennej Warszawy.

Jarmark bez dress kodu. Wielu Warszawiaków odkryje to miejsce na nowo

Do Trybuny Honorowej nie zostaną wpuszczeni goście ubrani w klapki i sandały, ale w strefie Jarmarku w sąsiedztwie białego padoku nie obowiązuje dress kod. Wielu Warszawiaków odwiedzających Jarmark „Z Gruntu Polska” zachwyca się widokiem pięknego terenu i zabudowań, które są perłą architektury modernistycznej. Niewielu wie, że pierwszy raz bomba poszła tu w górę już 3 czerwca 1939 roku. Niestety, warszawiacy nie zdążyli się nacieszyć nowym torem. Ostatnie gonitwy przed wybuchem wojny rozegrano 31 sierpnia 1939 roku. O tym, jak wielką popularnością cieszyły się wówczas wyścigi niech świadczy fakt, że w 1939 roku na stołecznym hipodromie biegało ponad tysiąc koni, w tym wiele takich, których zazdroszczono nam za granicą. Podczas wojny Tor nie ucierpiał w latach wojny aż tak bardzo, żeby całkowicie uniemożliwić starty. Zapobiegli temu sami Niemcy, bowiem na terenie wyścigów stacjonowały odwodowe oddziały SS.

O wystawcach i przyszłości

Jarmarki „Z Gruntu Polska” będą rosły, ale już teraz warto przyjrzeć się idei, a przy okazji sprawdzić, kto sprzedaje swoje produkty na służewieckim torze. Czy jarmarki przyjmą się w tym miejscu i staną się miejscem zakupowym Warszawiaków, a na pewno mieszkańców Ursynowa i Mokotowa? Czas pokaże. Takie są w każdym razie ambicje organizatorów. Test został rozpoczęty. „Może wrócimy już na Boże Narodzenie, potem na Wielkanoc i na stałe od maja 2019. W tym czasie chcemy rozbudować bazę producentów lokalnych i umieścić w tym miejscu bazar, który będzie konkurencją dla hipermarketów. Warto kupować dobre jedzenie bezpośrednio od jego wytwórców” – mówi Tomasz Mocarski, autor projektu i organizator imprezy.

Oficjalnym organizatorem jest agencja KAI „Info”  z Olsztyna przy współpracy, Totalizatora Sportowego, PKO BP, PKN Orlen, Toru Służewiec i Lasów Państwowych.

Fot. materiały prasowe


„z gruntu polska” - komentarze opinie

 • gość 2018-09-01 12:10:49

  Nie napisano, w jakich godzinach trwa ten jarmark - że rozpoczyna się o godz 12:00. Brak dostatecznej informacji i tym jarmarku - szczególnie w internecie - a szkoda!

 • gość 2018-09-01 14:51:33

  Na ten jarmark można wejść dopiero od 13: 00 - bo o tej godz. otwierają kasy na wyścigi (koszt 5zł/os.). Na jarmarku w sumie może z 7 stanowisk, odwiedzających ok. 10-15 os.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-03 10:16:13

  Nazywanie tych kilku marnych stanowisk jarmarkiem to zdecydowanie przesada. Nie polecam.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-03 20:50:35

  Lipa do wyciągania państwowych pieniędzy przez cwaniaków

Dodajesz jako: Zaloguj się