:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C rozproszone chmury

Kępa Zawadowska: może to tu schronił się pyton tygrysi? miałby tu dobre warunki do życia...

Kępa Zawadowska: może to tu schronił się pyton tygrysi? miałby tu dobre warunki do życia...

Kępa Zawadowska to urokliwy teren nad Wisłą, gdzie warunki przyrodnicze są - jak znalazł - dla zwierząt lubiących bujną roślinność, piaski nadwodne i duże urozmaicenie terenu. Może to tu schronił sie pyton tygrysi? Miałby tu też mozliwość polowań.

Kępa leży w tzw. tarasie zalewowym Wisły. Tutaj jest część rezerwatu przyrody pod nazwą Wyspy Zawadowskie. Jego powierzchnia to ponad 530 ha, na których znajdują się wyspy, piaszczyste łachy, sama Wisła i jej mielizny. Ten rezerwat został utworzony po to, aby chronić ekosystem środkowej Wisły. Mają tu swoje gniazda rzadkie gatunki ptaków, a zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym swoje siedliska.

Cała Kępa, jak i Wyspy to poza wszystkim piękne krajobrazy – tak blisko mokotowskich osiedli, że aż się prosi, aby tęskniący za żywą przyrodą wsiedli sobie w wolny dzień w autobus 164 i dojechali w to miejsce na kilka godzin. Wypoczynek murowany.

Warto też dodać, że Kępa Zawadowska to – rzec można – dzieło niemieckich kolonistów, tzw. Olędrów, którzy dotarli tu w 1819 r. i… zostali. Zbudowali szkołę (1832), stworzyli do dziś istniejący cmentarz ewangelicki (warto obejrzeć) i kolonie domów, których resztki można jeszcze zobaczyć.

 Fot. panoramio.pl


kępa zawadowska - komentarze opinie

  • gość 2018-07-25 11:29:10

    Rzeczywicie super wyglada

Dodajesz jako: Zaloguj się