:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C mgła

Kolegium św. Stanisława Kostki – warszawskie liceum dla młodych Polaków ze Wschodu

Kolegium św. Stanisława Kostki - liceum dla polonii

Na warszawskim Mokotowie, przy ulicy Bobrowieckiej 9 znajduje się miejsce niezwykłe. Skupia ono wokół siebie młodych ludzi przybyłych z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rosji, Gruzji, Armenii, Kazachstanu i Uzbekistanu, których łączy jedno – są Polakami.

Szkoła jest największą i najstarszą placówką oświatową o charakterze polonijnym. Od 2003 r. stwarza możliwość nauki i zamieszkania w internacie młodzieży polskiego pochodzenia z byłych republik ZSRR. Obecnie w szkole kształci się ponad 150 uczniów. Program pracy z nimi obejmuje gruntowne przygotowanie do państwowego egzaminu maturalnego, rozwijanie zdolności i pasji, formację patriotyczną, ale również ułatwienie kontynuowania nauki na uczelni wyższej oraz zabiegi o wprowadzenie w dorosłe zawodowe i obywatelskie życie.

Działalność liceum oparta jest na współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, konsulatami, organizacjami polonijnymi, polskimi szkołami i parafiami katolickimi na terenie 11 krajów Eurazji: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Węgier, Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Mołdawii, Armenii i Gruzji.

Liceum Polonijne pod patronatem św. Stanisława Kostki powstało w odpowiedzi na pragnienie powrotu do Ojczyzny wszystkich tych, których trudna historia naszego państwa pozostawiła poza granicami. Wśród największych dobroczyńców szkoły jest śp. Maria Kaczyńska. To dzięki jej staraniom i wsparciu ówczesnego prezydenta miasta st. Warszawy śp. Lecha Kaczyńskiego uczniowie liceum polonijnego mogli w 2003 r. zamieszkać w pełni wyposażonym internacie na terenie parafii św. Anny w Wilanowie. W 2009 r. Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska była gościem honorowym obchodów 100-lecia Liceum i Gimnazjum św. Stanisława Kostki. Jej obecność skupiła wokół szkoły wiele przychylnych środowisk i osób sprzyjających rozwojowi placówki.

Tradycję rozpoczętą przez wspaniała poprzedniczkę kontynuowała Pani Prezydentowa Agata Korhauser-Duda, prowadząc przez cały rok szkolny 2015/2016  zajęcia z języka niemieckiego dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Pan Prezydent Andrzej Duda był też gościem honorowym Spotkania Opłatkowego i Dnia Polski uczczonego programem artystycznym Polska to wielka rzecz.

Obecnie liceum polonijne ma swoją siedzibę przy ul. Bobrowieckiej, na terenie kompleksu edukacyjnego Prywatnej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, Komputerowych i Medycznych. Wsparciem  szkoły zajęła się Fundacja "Dla Polonii" (organizacja pożytku publicznego), pozyskując darczyńców instytucjonalnych i prywatnych. Każdy rok działalności stanowi ogromne wyzwanie, ze względu na wzrastające koszty wynajmu i wyżywienia młodzieży.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o przekazania darowizny, 1% podatku lub objęcie jednego z uczniów stałym mecenatem. Wierzymy, że zaufanie, którym obdarzycie młodzież z liceum polonijnego zaprocentuje w przyszłości jej pracą na rzecz Warszawy i Polski.

Dane kontaktowe:

Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne
Kolegium św. Stanisława Kostki
ul. Bobrowiecka 9 (budynek A),
00-728 Warszawa
tel. 22 559 21 10
e-mail: [email protected]


kolegium, młodzież ze wschodu, polonia, liceum polonijne, warszawa, liceum dla polonii, wysoki poziom, szkoła, wykształcenie, liceum bobrowiecka, liceum na mokotowie, kolegium św. stanisława kostki - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się