:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

Mauzoleum Szustrów, ponad stuletni zabytek, nie może doczekać się remontu

Mauzoleum Szustrów, ponad stuletni zabytek, nie może doczekać się remontu

Ten zabytek pochodzi z 1899 r. I nie może doczekać się remontu. A przecież Mauzoleum Szustrów jest atrakcją parku o tym samej nazwie.

Zaprojektował go architekt Wincenty Rakiewicz na zlecenie ówczesnego właściciela pałacu i parku Franciszka Szustra. Nadał mu formę okazałej klasycystycznej kaplicy zwieńczonej kamiennym krzyżem. Nad kutymi drzwiami umieszczono rok powstania budowli. Całość otoczona została murowano-metalowym ogrodzeniem. W mauzoleum w 1900 r. pierwsza spoczęła żona fundatora Rozalia, a rok później on sam. W czasie mroźnej zimy 1940 r. mieszkańcy okolic wycięli otaczające grobowiec drzewa. Odsłonięty obiekt przez kilkadziesiąt lat ulegał zniszczeniu.

W listopadzie 2014 roku, po piśmie złożonym przez Zabytki Mokotowa do Stołecznego Konserwatora, rozpoczęły się prace remontowe, które nie zostały dokończone do dzisiaj.

Mimo zapewnień Urzędu Dzielnicy Mokotów w 2016 i 2017 roku o planowanym remoncie, stan obiektu jest taki jak na załączonym zdjęciu. Pod koniec września tego roku Urząd Dzielnicy Mokotów ogłosił zamówienie publiczne na jego remont. Miłośnicy Parku Szustrów czekają na rezultat już trzy lata. Jak długo jeszcze?
Fot. Alicja Matej/Facebook/Zabytki Mokotowa


mauzoleum szustrów - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się