:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C pochmurno z przejaśnieniami

Mokotów na szarym końcu rankingu dotyczącego jakości przyrody i zdrowego stylu życia

Mokotów na szarym końcu rankingu dotyczącego jakości przyrody i zdrowego stylu życia

Taka jest prawda. W rankingu warszawskich dzielnic, dotyczącym jakości przyrody i zdrowego stylu życia, jaki przeprowadził portal morizon.pl, Mokotów uplasował się na trzecim miejscu od końca, wśród trzech najgorszych pod w tym względem miejsc w stolicy.

Za nami znalazły się Praga Północ i… Wilanów, co jest zaskoczeniem największym. Ale i nasza dzielnica pod tym względem jest zaskakująca, niestety…

Biorąc pod lupę poszczególne dzielnice – piszą organizatorzy rankingu - wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak czystość powietrza, natężenie ruchu ulicznego oraz udział terenów zielonych. Znaczenie miała także długość ścieżek rowerowych i dostęp do sklepów z żywnością ekologiczną”

Wygrała Wesoła, która – jak się okazuje – jest najbardziej przyjaznym w stolicy miejscem do zamieszkania. No, a co z tym Mokotowem? To jedno z największych zaskoczeń eko-rankingu. Morizon argumentuje:

„Dobrze pomyślana sieć ścieżek rowerowych, liczne miejsca z eko-jedzeniem (słynny bazarek na rogu Odyńca i Wołoskiej, „Nowy Targ” przy ul. Madalińskiego 10/16, „Free delikatesy ekologiczne” przy ul. Bukowińskiej 8 czy „Organic Corner Food Store & Bistro” przy Chodkiewicza 8) – wydawać by się mogło, że Mokotów to raj dla zwolenników zdrowego życia. Niestety, natężenie ruchu samochodowego jest tutaj znaczne, zwłaszcza przy trasach przelotowych w Alejach Niepodległości czy w Alei Wilanowskiej, co powoduje, że szkodliwe stężenie pyłów w powietrzu przekroczyło znacznie dopuszczalne normy w ciągu roku.

Najważniejsze eko-zalety: dużo miejsc z ekologiczną żywnością, sporo ścieżek rowerowych, moda na ekologię wśród mieszkańców dzielnicy”.

No i niby fajnie, a trzecie miejsce od końca… 

Fot. otodom.pl

 


jakości przyrody i zdrowego stylu życia - komentarze opinie

  • gość 2017-12-07 13:04:47

    Może powinno się ograniczyć ruch samochodowy kosztem buspasów, ścieżek, chodników i zieleni? Na początek należałoby zająć się ściekiem komunikacyjnym jakim jest Puławska od centrum przynajmniej do Woronicza. Po 3 pasy ruchu, samochody na chodnikach, brak ścieżek rowerowych, a piesi mają czasem po 20 cm chodnika przez zastawione samochody. Proponuję ograniczyć 1 pas, wprowadzić parkowanie równoległe, wykonać ścieżki rowerowe i nowe chodniki oraz posadzić po szpalerze drzew z obu stron. Chodniki przy Niepodległości i brak ścieżek to też tragedia. Zieleni mało i należy wykorzystać każdą okazję do poprawy tego stanu rzeczy, zaczynając od ulic, zarówno tych głównych, jak i małych osiedlowych. Potrzebne są małe place i skwery miejskie. Potrzebne są wreszcie zmiany na Służewcu z którego dzielnica czerpie największe zyski, a w który w ogóle nie inwestuje. Jeśli nie powstaną wreszcie radykalne zmiany, buspay przy Domaniewskiej, Konstruktorskiej, Wołowskiej to ludzie dalej będą tracić godziny w korkach i przeklinać na Służewiec i Mokotów, a firmy dalej będą się stąd wynosić.

Dodajesz jako: Zaloguj się