:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C pochmurno z przejaśnieniami

Na jazie przy ujściu ze Stawu Służewieckiego powstała mała elektrownia wodna

Niedaleko pętli tramwajowej Wyścigi, w pobliżu Puławskiej, na jazie przy ujściu ze Stawu Służewieckiego powstała mała elektrownia wodna.

Ta mała elektrownia to tzw. turbina Archimedesa, znana już od czasów starożytności, ale z powodzeniem wykorzystywana aż do dzisiaj, bo dzięki niej można spiętrzać wodę, której spadek jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej.

Jej wynalezienie – jak czytamy na portalu odnawialne-firmy.pl – przypisuje się Archimedesowi z Syrakuz, filozofowi, inżynierowi i matematykowi ze starożytnej Grecji, który żył w III wieku p. n.e., natomiast prototyp tego urządzenia prawdopodobnie znany był już w starożytnym Babilonie. Współczesna historia tej maszyny rozpoczęła się w XIX wieku, gdy francuski Inżynier zaproponował jej zastosowanie jako koła wodnego. Około 100 lat później zaczęto używać śruby jako turbiny. Obecnie stosuje się ją w niewielkich elektrowniach wodnych na ciekach rzecznych.
Turbina Archimedesa zbudowana jest ze stalowej rury (otwartej lub zamkniętej), w której wnętrzu znajduje się wirnik w kształcie śruby. Urządzenie umieszcza się pod kątem, tak że dolny koniec rury znajduje się niższym zbiorniku, a górny koniec w wyższym zbiorniku wodnym. W wyniku działania grawitacji, woda z górnego poziomu przepływa przez wirnik, powodując jego obrót. Liczba obrotów na minutę takiej konstrukcji jest stosunkowo niska i aby napędzać generator, na ogół niezbędna jest przekładnia zwiększająca obroty. Schemat, ukazujący zasadę działania znajduje się na rysunku powyżej.

Ta mała elektrownia wodna została pokazana dzisiaj mediom i… służyć będzie Służewcowi, który pożera prądu co niemiara. (opr. na podst. odnawialne-firmy.pl)

Fot. PAWEŁ MAŁACZEWSKI, UM, odnawialne-firmy.pl

 


na jazie przy ujściu ze stawu służewieckiego powstała mała elektrownia wodna - komentarze opinie

  • gościu - niezalogowany 2018-07-02 14:52:01

    sory ile ta elektrownia wytwarza w ciagu doby kW?

Dodajesz jako: Zaloguj się