:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C rozproszone chmury

Na Mokotowie tylko u Reytana uczniowie mogą być sobą: ranking szkół przyjaznych LGBT

Chowanie głowy w piasek nic nie daje. W liceach, gdzie uczy się młodzież świadoma już swojej płciowości, są również lesbijki, geje, biseksualiści i transseksualiści – jak w całym społeczeństwie.

Z rankingu ogłoszonego na facebookowym profilu inicjatywa.warszawa wynika, że na Mokotowie jedynie u Reytana uczniowie mogą być sobą i czuć się bezpiecznie.

Ankietę na temat warszawskich liceów przyjaznych ludziom LGBT przygotował Dominik Kuc, działacz Inicjatywy Polskiej, uczeń IX LO im. Klementyny Hoffmanowej. Ankieta była internetowa i anonimowa. Wzięło w niej udział ponad 4200 uczniów. Została wrzucona nie tylko na Facebook, ale pojawiła się na forach poszczególnych liceów. I co?

W niektórych szkołach dyrekcje kazały ankietę usuwać. Gdzie indziej nie usuwały, ale tolerowały obraźliwe komentarze, a jeszcze inne twierdziły, że u nich ludzi LGBT po prostu nie ma (!). Ale nawet tam ujawniali się (oczywiście anonimowo) uczniowie chcący ją wypełnić, tyle że poza stroną swojej szkoły.

Dominik Kuc – po opracowaniu ankiety – jej wyniki wrzucił do internetu. Zainteresowanie nimi przeszło wszelkie oczekiwania. Wejść jest kilka setek dziennie. Akurat bowiem trwa rekrutacja do liceów.

- Chciałbym – mówi „Gazecie Stołecznej” Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy – aby wszystkie warszawskie szkoły były przeciwne postawom homofobicznym, rasistowskim, ksenofobicznym. Wierzę, że warszawska młodzież jest tolerancyjna (…) Ten ranking może być jednym ze źródeł informacji.

Oprócz VI LO im. Tadeusza Reytana, jedynego na Mokotowie, na liście najbardziej tolerancyjnych liceów dla osób LGBT w stolicy znalazły się jeszcze m.in.: Batory, Słowacki, Hoffmanowa, Sienkiewicz, Żmichowska, Sempołowska. To szkoły, gdzie – jak wynika z ankiety Dominika Kuca – są oficjalnie prezentujące się pary jednopłciowe, „nie boją się pokazywać swoich uczuć, na lekcjach rozmawia się o orientacjach seksualnych, nie występują albo są rzadkością homofobiczne żarty, nie było przemocy fizycznej”.

Dlaczego na Mokotowie tylko Reytan? Trudno to komentować. Wypowiadajcie się! (kp)

 

 


u reytana - komentarze opinie

  • gość 2018-05-20 00:42:39

    Chyba jeszcze Cervantes:)

Dodajesz jako: Zaloguj się