:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C pochmurno z przejaśnieniami

Nie wypuszczamy dziecka "na ulicę" przed 10. rokiem zycia!*

Nie wypuszczamy dziecka

Porady lekarzy Szpitala św. Elżbiety – Mokotowskiego Centrum Medycznego

Pisze nasza korespondentka, p. Anna Wziątka ze Służewca: „Mam poważny dylemat, ponieważ mój 8,5-letni syn rwie się do samodzielnego wychodzenia na podwórko, ale przede wszystkim do jazdy na rowerze po sąsiednich uliczkach. Ruchu tam wielkiego nie ma, ale samochody jednak od czasu do czasu jeżdżą. Mam mu pozwolić? Wydaje mi się, że to chyba za wcześnie…”

Radzi prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz, pediatra ze Szpitala św. Elżbiety – Mokotowskiego Centrum Medycznego:

Dla rodziców podjęcie decyzji o „wypuszczeniu” swego dziecka samodzielnie „na ulicę” jest często bezrefleksyjne i opiera się raczej na intuicji aniżeli na danych wynikających z wiedzy o fizjologii i etapach rozwoju psychoruchowego. Zewnętrzny świat pociąga „innością”, dziecko jest z natury ufne, interesuje się wszystkim i nie ma żadnych naturalnych mechanizmów obrony przed zagrożeniami czy to „mechanicznymi”, czy wynikającymi z patologicznych zachowań dorosłych (pedofilia!).
Rodzice powinni poświęcić wiele czasu, aby nauczyć dziecko samodzielności. Jeśli zaś chodzi o samodzielne poruszanie się po ulicy, NIE POWINNO mieć ono miejsca PRZED 10 rokiem życia ! Dlaczego? Otóż mało kto wie, że dopiero wtedy zmysły dziecka - wzrok i słuch - zaczynają prawidłowo pomagać w umiejscowieniu „siebie” w przestrzeni trójwymiarowej, co jest np. potrzebne do właściwej oceny odległości od nadjeżdżającego auta. Samodzielna jazda rowerem powinna być możliwa PO UZYSKANIU karty rowerowej, najlepiej  po 15 roku życia (również z przyczyn wyżej wymienionych!). Młodsze dzieci na ulicy powinny być zawsze trzymane cały czas za rękę, bowiem często się im zdarzają nagłe wtargnięcia na jezdnię w pogoni za im tylko znanym obiektem zainteresowania!

Prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz

Warszawski Ośrodek Pediatrii  
Szpitala św. Elżbiety - Mokotowskiego Centrum Medycznego 
ul. Goszczyńskiego 1, 02-616 Warszawa
Umawianie wizyt tel.: 22/ 120 20 36, www.szpitalse.pl

*Powyższa porada ma charakter ogólny i nie jest poradą medyczną w sensie prawnym

 


nie wypuszczamy dziecka "na ulicę" przed 10. rokiem zycia!* - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-11-06 10:04:13

    Co za bzdury. Czy autor czasami chodzi? (o jeździe na rowerze nie wpominajac). Zastanawiam się czy ocena sytuacji, podpierana niby naukową wiedzą, nie wynika aby z punktu siedzenia samochodu, do którego, jak się domyślam, autor jest przyspawany od kiedy posiada prawo jazdy....i mu te wredne dzieci przeszkadzają jeździć po Mokotowie. Nie do wiary!

Dodajesz jako: Zaloguj się