:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C słabe opady deszczu

Nowy rok szkolny już dziś. Młodzież sfrustrowana, nauczyciele zdeterminowani. Będzie protest!

Nowy rok szkolny już jutro. Młodzież sfrustrowana, nauczyciele zdeterminowani. Będzie protest!

Będzie protest nauczycieli 4 września 2017 r. Dziś. Przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. Ten nowy rok szkolny zaczyna się w atmosferze zdeterminowania nauczycieli i sfrustrowanej młodzieży, głównie tej, która miała nadzieję na gimnazjum, a będzie chodzić… do szkoły podstawowej. Nadal.

Przypomnijmy… Reforma (deforma?) minister Zalewskiej przywraca 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika oraz przeprowadza stopniową likwidację gimnazjów.

Na Mokotowie wygląda to tak:

Gimnazjum nr 1 przyłączone do Szkoły Podstawowej nr 157
Gimnazjum nr 2 przyłączone do Szkoły Podstawowej nr 70
Gimnazjum nr 3 przyłączone do Szkoły Podstawowej nr 260
Gimnazjum nr 4 przyłączone do liceum ogólnokształcącego
Gimnazjum nr 5 przyłączone do Szkoły Podstawowej nr 146
Gimnazjum nr 6 przyłączone do Szkoły Podstawowej nr 191
Gimnazjum nr 7 zostało przekształcone w liceum ogólnokształcące
Gimnazjum nr 8 pozostało w Zespole Szkół nr 58
Gimnazjum nr 9 zostało zlikwidowane, powstała nowa szkoła podstawowa
Gimnazjum nr 10 przyłączone do Szkoły Podstawowej nr 103
Gimnazjum nr 11 przyłączone do Szkoły Podstawowej nr 46
Gimnazjum nr 12 pozostało w Zespole Szkół nr 62
Gimnazjum im. Tadeusza Reytana pozostało w Zespole Szkół nr 61

- Moje dziecko jest rozgoryczone, jak nigdy dotąd – mówi Dorota Zawidowska z Woronicza. Miało swoje plany ulokowane w gimnazjum Reytana. Marzy o nauce hiszpańskiego. Teraz z tego nic nie wyjdzie. Syn jest sfrustrowany i pyta mnie: dlaczego? Co mam powiedzieć? Dla widzimisię rządzących? Bo tak to wygląda.

Nie jestem zaskoczony frustracją rodziców – jakiś czas temu mówił mediom wiceburmistrz Mokotowa Krzysztof Skolimowski. - Do rodziców zaczyna docierać, jak reforma minister Zalewskiej będzie wyglądać w praktyce. Dorobek gimnazjów idzie w niebyt. Rozumiem rozgoryczenie rodziców, bo gimnazja wykonały olbrzymią pracę. My jako dzielnica będziemy się starać zachować to, co cenne - klasy dwujęzyczne i sportowe, ale na ile nam się to uda, nie wiemy”.

Mokotowscy nauczyciele nie chcą się oficjalnie wypowiadać. Stracili poczucie bezpieczeństwa. Wielu swoich kolegów nie zobaczą już w poniedziałek w szkole. W skali kraju prace straciło 10 tysięcy nauczycieli, a w niepełnym wymiarze godzin pracować będzie ponad 20 tysięcy. To istotne pogorszenie ich sytuacji bytowej.

- Nie chcemy pozwolić na to, żeby sprawa reformy - to, co przygotowała pani minister Zalewska - zniknęła z przestrzeni publicznej – powiedział tvn24 Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP. - Nie dlatego, że uwielbiamy protesty, wręcz przeciwnie. Chcemy zwrócić uwagę na to, że to jest najważniejsza dziedzina życia społecznego. To jest sprawa, która dotyczy 5 milionów uczniów, paru milionów rodziców i musimy wiedzieć, w co wchodzimy, patrząc na reformę pani minister Zalewskiej.

Mokotowskie społeczności szkolne również wezmą udział w proteście przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. Protestować będą rodzice, nauczyciele, organizacje pozarządowe oraz koalicja „Nie dla chaosu w szkole”. Hasło: „Wspólnie dla szkoły”. Akcja protestacyjna odbędzie się w godz. 16.00-18.00.

 

 

 


nowy rok szkolny już jutro. młodzież sfrustrowana, nauczyciele zdeterminowani. będzie protest! - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się