:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C mgła

Ogólnopolskie Święto Drzewa rozpoczęło swą 16. odsłonę na terenie Służewskiego Domu Kultury

Ogólnopolskie Święto Drzewa rozpoczęło swą 16. odsłonę na terenie Służewskiego Domu Kultury

W środę, 10 października, o godz. 12.00, na terenie Służewskiego Domu Kultury, zainaugurowana została 16. odsłona ogólnopolskiego Święta Drzewa. Podczas spotkania goście sadzili klony, japońskie wiśnie i brzozy, rozpoczynając ogólnopolską akcję na rzecz ochrony środowiska.

Tegoroczna odsłona akcji odbywa się pod hasłem „Każdy liść pochłania CO2”. Myśl przewodnia podkreśla, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Dzięki programowi uczestnicy od 2002 r. posadzili już blisko 850 tysięcy drzew.

W spotkaniu udział wzięli organizatorzy z Klubu Gaja, przedstawiciele m.st. Warszawy oraz goście specjalni. Podczas wydarzenia wręczone zostały nagrody za najciekawsze inicjatywy w ramach Święta Drzewa. Laureatami konkursu Czarodziejskie Drzewo są najaktywniejsi organizatorzy lokalnych akcji edukacyjnych zachęcających do sadzenia i ochrony drzew. Uczestnicy zaangażowani w zbiórkę makulatury otrzymali nagrody Pegaza. Statuetka Drzewa Roku trafiła do autora zwycięskiego zgłoszenia w konkursie, w którym organizatorzy poszukują drzew najbardziej lubianych i cenionych przez społeczności lokalne. Gości czekał również wegetariański poczęstunek.

Organizatorem wydarzenia jest Klub Gaja. Warszawska inauguracja 16. edycji Święta Drzewa została objęta honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy. Partnerami akcji są m.in. Lasy Państwowe oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych. Kolejne nasadzenia odbędą się także w Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach i Gminie Wilkowice. W czwartek, 11 października, we wspólnocie mieszkaniowej „Dobra Wola” w Warszawie mieszkańcy posadzą 8 lip drobnolistnych oraz sadzonkę dębu Bartek w ramach programu m. st. Warszawy „Milion Drzew dla Warszawy”.

Warszawa coraz bardziej zielona

W Warszawie mamy obecnie 27 kompleksów lasów miejskich, 99 parków oraz dziesiątki zieleńców, łącznie zajmujących 40 procent powierzchni miasta. Dobór gatunkowy drzew sadzonych w stolicy prowadzony jest w oparciu o „Standardy kształtowania zieleni m.st. Warszawy”. W ramach akcji „Milion Drzew dla Warszawy” miasto daje możliwość mieszkańcom składania propozycji miejsc, w których chcieliby kolejne nasadzenia. Warszawiacy mogą przedstawić swoje pomysły w aplikacji „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od marca 2017 r. do miasta wpłynęło już blisko 10 500 zgłoszeń.

Rosnąca liczba drzew w Warszawie sprawia, że miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom. Od 2007 r. do pierwszej połowy 2018 posadziliśmy 302 807 drzew. Do tej sumy można dodać rośliny zasadzone na prywatnych terenach warszawiaków. W ciągu ostatnich lat w ręce mieszkańców miasto przekazało kilkadziesiąt tysięcy sadzonek w ramach edukacyjnych akcji ekologicznych.

Fot. ZZW

 


służewskiego domu kultury - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się