:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C mgła

Perowskity z Mokotowa wyeliminują w szybkim tempie klasyczne ładowarki do smartfonów!

Perowskity z Mokotowa wyeliminują w szybkim tempie klasyczne ładowarki do smartfonów!

To jest prawdziwa rewolucja, która dokonała się przy ul. Postępu na Mokotowie. Olga Malinkiewicz, polska badaczka, wynalazła nowy typ zasilacza do smartfonów, opartego na perowskitach, który wyeliminuje w szybkim tempie klasyczne ładowarki.

Co to są perowskity?

Perowskity to minerały, które są świetnymi pochłaniaczami światła. Znacznie lepszymi od najbardziej popularnego krzemu, a nawet od uznawanego za czempiona pod tym względem – arsenku galu. W efekcie są w stanie pochłonąć światło w ultracienkich warstwach. Dzięki temu przynajmniej trzykrotnie zmniejsza się zużycie materiału koniecznego do wyprodukowania takiego ogniwa. Nowa ładowarka została zaprezentowana na specjalnej konferencji w Barcelonie poświęconej właśnie perowskitom.

„To szczególne wydarzenie dla całego zespołu Saule Technologies – powiedziała po powrocie portalowi INNPoland jego szefowa Olga Malinkiewicz. – Cieszymy się, że doszliśmy do momentu, w którym możemy pokazać rezultaty naszej dotychczasowej pracy. Prototyp, który zaprezentowaliśmy w Barcelonie to dopiero początek”.

Ładowarki do lamusa
Jak wskazuje Saule Technologies, wydajność ogniw słonecznych z wykorzystaniem perowskitów jest porównywalna z innymi wiodącymi technologiami fotowoltaicznymi, takimi jak krystaliczny krzem, CdTe i CIGS – obecnie wynosi około 20 proc.

Perowskity znajdą zastosowanie w przedmiotach elektronicznych, takich jak smartfony czy tablety. Najlepszym przykładem jest zaprezentowany w Barcelonie prototyp zasilacza do telefonów komórkowych.

„To pierwszy przykład implementacji technologii perowskitowej w elektronice użytkowej – mówi Piotr Krych z Saule Technologies. – Jej zastosowaniem są zainteresowane różne branże i sektory przemysłu na całym świecie, a także największe światowe marki”.

Z kolei w przyszłości, np. ekran tabletu będzie się różnił od stosowanych obecnie w tego typu urządzeniach tym, że samodzielnie doładuje jego baterię. Oznacza to kres konieczności noszenia przy sobie ładowarki czy nerwowego poszukiwania gniazdka elektrycznego, aby naładować smartfon czy tablet.
Perowskity będzie można również wykorzystać do zespolenia ogniw fotowoltaicznych z szybami. Dzięki temu okna czy dachówki instalowane w budynkach zmienią się w panele dostarczające energię. Ponadto minerały można nanosić na całe elewacje nowoczesnych budynków lub hal produkcyjnych, w efekcie czego także ich ściany produkowałyby prąd.
Polski i japoński biznes wierzy w sukces Olgi Malinkiewicz
W realizacji tych ambitnych projektów pomoże Saule Technologies m. in. dofinansowanie w kwocie ponad 25 mln złotych, pozyskane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

”W naszych konkursach stawiamy na najwyższą jakość projektów – mówi Leszek Grabarczyk, z-ca dyrektora NCBiR – szybko odpowiadając na potrzeby innowacyjnych przedsiębiorstw, takich jak Saule Technologies. Decydujemy się dzielić ryzyko związane z inwestowaniem w najbardziej innowacyjne projekty, bo jesteśmy przekonani, że tylko w ten sposób możemy dokonać w Polsce przełomu technologicznego”.

W plany Saule Technologies uwierzył także jeden z czołowych japońskich przedsiębiorców – Hideo Sawada. Inwestor podpisał z polską firmą umowę inwestycyjną. Jest znany w Kraju Kwitnącej Wiśni z inwestowania w branżę energetyczną. Buduje m. in. prywatną elektrownię zasilaną płynnym gazem LNG.

 „Nowa technologia, nad którą pracuje Saule Technologies – twierdzi Hideo Sawada – ma ogromny potencjał, żeby zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, uczynić go bardziej dostępnym i powszechnym. Przyszłe zastosowania tej technologii są niemalże nieograniczone. Z wielką satysfakcją angażujemy się w ten projekt i oczywiście będziemy wspierać firmę stworzoną przez Olgę Malinkiewicz w jej dalszych pracach”.

Saule Technologies to nie jedyna firma z Polski, która odnosi sukcesy w branży fotowoltaicznej. I to wszystko dzieje się pod naszym bokiem – na ul. Postępu w naszej dzielnicy.

Źródło: INNPoland

Na zdjęciu: Olga Malinkiewicz

Fot. youtube.com

 


perowskity - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się