:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C słabe opady deszczu

Przemoc rówieśnicza również podlega odpowiedzialności prawnej. Wizyta policji w SP nr 212…

Przemoc rówieśnicza również podlega odpowiedzialności prawnej. Wizyta policji w SP nr 212…

Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 212 przy ul. Czarnomorskiej 3 dowiedzieli się o odpowiedzialności prawnej za stosowanie przemocy wobec swoich rówieśników oraz tego, jak sobie radzić z agresją fizyczną i słowną.

Tym razem słuchaczami wykładu na temat czynników powodujących agresję wśród młodych ludzi byli uczniowie klasy IV szkoły im. Krystyny Krahelskiej. Młodszy aspirant Marta Bejer z zespołu ds. profilaktyki mokotowskiej policji przedstawiła definicję przemocy, która nazywana jest nie inaczej jak mobbing lub dręczenie, podkreślając, że jest to zjawisko dość powszechne w środowisku szkolnym. Pod pojęciem przemoc rówieśnicza kryje się przemoc fizyczna, ale także przemoc słowna, wyrażana poprzez wypowiadanie lub publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików, memów, gifów  lub innych form wyrazu wobec konkretnej osoby.

Skalę problemu obrazują dostępne dane liczbowe. Badania nad przemocą w szkole przeprowadzone przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego pokazały, że ponad 70 proc. uczniów było świadkami ubliżania, przezywania lub naśmiewania się z innego ucznia. Prawie połowa uczniów była świadkami lub słyszała o przypadkach agresji fizycznej w ich szkole.

Policjantka omówiła również konsekwencje prawne i karne wynikające ze stosowania przemocy, podkreślając, że jest ona przestępstwem i może przyjmować różne formy, które są ścigane prawnie.

Dodała, że takie zachowania nie mogą być rozpatrywane jedynie przez pryzmat obawy przed konsekwencjami karnymi, ale także moralnymi wynikającymi z faktu krzywdzenia drugiego człowieka. Czasami na całe życie.

Funkcjonariuszka przestrzegała młodzież również przed wysyłaniem swoich zdjęć w internecie albo za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają. Nie wiadomo kiedy i do czego takie zdjęcia zostaną wykorzystane. Podobnie wygląda sytuacja z nawiązywaniem znajomości i umawiania się na spotkania z zupełnie obcymi osobami. Nigdy nie ma pewności kto prowadzi korespondencję, czy nie jest to człowiek, który chce wyrządzić młodemu człowiekowi krzywdę.

Dzieciaki słuchały ze zrozumieniem…

Fot. Policja

 


przemoc rówieśnicza - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się