:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  1°C słabe opady deszczu

Puławska 111 – tu mieszkał Roman Wilhelmi; dziś miałby 82 lata…

Puławska 111 – tu mieszkał Roman Wilhelmi; 6 czerwca br. skończyłby 82 lata…

Przy ul. Puławskiej 111 mieszkał Roman Wilhelmi. Wybitny aktor teatralny i filmowy, który urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu.

Urodził się jako najstarszy syn Zdzisława i Stefanii Wilhelmich. Miał dwóch młodszych braci - Eugeniusza i Adama. Absolwent PWST w Warszawie (1958). Aktor teatrów warszawskich (m.in. w latach 1958-1982 Teatru Ateneum), występował w licznych pierwszoplanowych rolach filmowych (Czterej pancerni i pies, Zaklęte rewiry, Kariera Nikodema Dyzmy) często charyzmatycznych.  Grane przez niego postacie były charakterystyczne, co w dużej mierze należy przypisywać jego osobowości. Prezentował aktorstwo w różnych gatunkach filmowych od debiutanckiego kina historycznego, poprzez dramat (Bez znieczulenia, 1979), akcję (Prywatne śledztwo) po komedię (Kariera Nikodema Dyzmy, Alternatywy 4). Zmarł na raka wątroby. Został pochowany na cmentarzu wilanowskim w Warszawie.

Pierwszy związek małżeński zawarł w 1958 roku z Danutą, późniejszą dziennikarką. Drugie małżeństwo zawarł z Mariką Kollar - węgierską tłumaczką, z tego związku pochodzi syn Rafał (ur. 1970). Po rozwodzie w 1976 roku trudna sytuacja Mariki zmusiła ją do emigracji z synem do Austrii.

Fot. Kadr z filmu „Alternatywy 4”


roman wilhelmi - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się