:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C mgła

Śledztwo w sprawie domu gen. Wojciecha Jaruzelskiego zostało przez prokuraturę umorzone

Śledztwo w sprawie domu gen. Wojciecha Jaruzelskiego zostało przez prokuraturę umorzone

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie domu gen. Wojciecha Jaruzelskiego - przekazał rzecznik tej prokuratury Łukasz Łapczyński.

Jak to określił w rozmowie z RMF FM, „śledztwo nie wykazało sprzeczności z prawem w procedurze przekształcania użytkowania wieczystego nieruchomości”. Zwrócił poza tym uwagę, że w toku śledztwa nie wykazano, by procedura zastosowana przez funkcjonariuszy publicznych pozostała w sprzeczności z obowiązującym stanem prawnym. „Nieruchomość w kolejnych latach była poddawana obrotowi prawnemu zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami. Decydujące w tym przypadku było ustanowienie użytkowania wieczystego nieruchomości, co miało wpływ na kolejne podejmowane przez urzędników czynności. Działania urzędników w tym zakresie były podejmowane na podstawie i w granicach obowiązującego wtedy prawa”.

Prokurator Łapczyński zaznaczył też, że spełnione zostały również warunki ustanowione dla osób ubiegających się o zastosowanie bonifikaty. - Zgodnie z przyjętą procedurą do 60 proc. doliczono 33 lata użytkowania wieczystego liczone od chwili nabycia tego prawa w 1979 r. do 2012 r., czyli do roku złożenia wniosku o przekształcenie. W sumie zastosowano 93 proc. bonifikaty. W 2012 r. Zarząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy wydał ponad 80 podobnych decyzji. Najwyższą i stosunkowo często pojawiającą się wartością bonifikaty była wartość maksymalna, tj. 95 proc, a najniższą 73 proc. wartości opłaty za przekształcenie - wskazał.

Jak dodał Łapczyński, nabywcy nabyli prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości od Skarbu Państwa będącego według księgi wieczystej właścicielem nieruchomości, a ustanowienie użytkowania zostało potwierdzone odpowiednim wpisem w księdze wieczystej oraz aktem notarialnym.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w październiku 2017 r. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyli politycy PiS: posłowie Jan Mosiński i Paweł Lisiecki orac radny Mokotowa Jacek Ozdoba. Politycy wyjaśniali, że 21 kwietnia 1979 r. przedstawiciele Skarbu Państwa ustanowili użytkowanie wieczyste nieruchomości przy ul. Ikara 5 w Warszawie na rzecz małżeństwa Jaruzelskich. Podkreślali, że decyzja ta była poprzedzona decyzją z 19 kwietnia 1971 r., która „odmawiała przedwojennej właścicielce, pani Przedpełskiej, ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu nieruchomości przy ul. Ikara 5 na ich rzecz”.

Lisiecki przypominał wtedy, że w przypadku domu gen. Jaruzelskiego (który zmarł w 2014 r.), od 1998 r. były zgłoszone roszczenia następców prawnych byłych właścicieli, państwa Przedpełskich, co - w ocenie posła - pokazuje, że nie powinno dojść do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Oświadczył też, że docierały do niego liczne informacje, dotyczące tego, że wiele osób, które chciały przekształcić użytkowanie wieczyste we własność, w przypadku, gdy do danej nieruchomości zostały zgłoszone roszczenia, nie mogły tego zrobić. „Tu jest pokazane, że mamy do czynienia z podwójnym traktowaniem, z różnymi standardami” - oceniał wówczas poseł. (Źródło: onet.pl)

Fot. PAWEŁ MAŁACZEWSKI

Czytaj też:

https://imokotow.pl/artykul/radny-j-ozdoba-pyta/264932

 

 

 


w sprawie domu gen. wojciecha jaruzelskiego - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się