:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C pochmurno z przejaśnieniami

Sutasz dla początkujących w Pracowni M80 przy Madalińskiego 80. A co to?

Sutasz dla początkujących w Pracowni M80 przy Madalińskiego 80. A co to?

A cóż to jest sutasz? Czy warto odwiedzić Pracownię M80 czy Madalińskiego? Kobietom na tym portalu mówimy: tak, warto. Mężczyznom: zaprowadźcie je tam, będą wam wdzięczne.

Sutasz to – jak czytamy na portalu polki.pl –  rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami. Nazwa tej techniki pochodzi od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek, czyli rodzaj sznurkowych ozdób naszywanych na mundury wojskowe. Soutache wywodzi się z kolei od węgierskiego słowa sujtas, oznaczającego plecionkę.

O sutaszu słyszy się od niedawna, ale technika wytwarzania ozdób z pasków znana była już w starożytnych Chinach. Niestety, nie spotkała się z większym uznaniem potomnych i na kilka wieków poszła w niepamięć. Ale teraz odżywa, m.in. za sprawą Pracowni M80, która tak zachęca zainteresowanych do spotkania 14 października br.:

„Serdecznie zapraszamy na warsztat, podczas którego w małej grupie, pod opieką instruktorki nauczycie się jak robić różne cuda z jedwabnych sznureczków, kamieni i koralików.
Pokażemy Wam krok po kroku na czym polega technika haftu sutaszowego, jak wielkie ma możliwości i jak fantastyczne efekty można uzyskać obszywając kamienie i korale wielobarwnymi jedwabnymi sznureczkami.
Wspólnie przejdziemy najtrudniejsze etapy szycia: oswoimy drżenie rąk i problemy z nawlekaniem niewidocznej nitki.
Materiały wybierzecie sobie z naszych, gromadzonych przez lata skarbów, zaprojektujecie i wykonacie biżuterie wwedług swojego pomysłu lub skorzystacie z naszych gotowych propozycji. Indywidualny instruktaż pozwoli Wam na dokładne opanowanie techniki, którą będziecie mogły samodzielnie rozwijać w domowym zaciszu.
Zapewniamy miłą, kameralną i twórcza atmosferę naszej pracowni. Liczymy na Wasz entuzjazm, zaangażowanie i dobry humor. Ze złym też sobie poradzimy”.

Wszystkie niezbędne informacje na: www.facebook.com/Pracownia.M80

Fot. bebzak.flog.pl
 


sutasz - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się