:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C słabe opady deszczu

Szczepić się przeciw grypie czy nie szczepić?*

NA ZDROWIE* Szczepić się przeciw grypie czy nie szczepić?

Porady lekarzy Szpitala św. Elżbiety – Mokotowskiego Centrum Medycznego

Pisze nasza korespondentka, p. Anna Szyc z Dolnego Mokotowa: „Jest tyle dyskusji o szczepionkach w prasie, radiu, telewizji, wśród znajomych i nawet w rodzinie, że człowiek głupieje. Czy jakiś medyczny niekwestionowany autorytet mógłby mi wyjaśnić dlaczego ciągle budzą one tyle wątpliwości? Czy szczepienia przeciw grypie są bezpieczne? I dlaczego tak naprawdę powinniśmy się szczepić?”
Radzi prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz, pediatra ze Szpitala św. Elżbiety – Mokotowskiego Centrum Medycznego:
Szczepienia przeciw grypie są obok przestrzegania podstawowych zasad higieny (mycie rąk, unikanie kontaktu z osobą w ostrej fazie choroby) najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania ! Szczepionki dostępne na polskim rynku przeszły wszelkie niezbędne badania, są bezpieczne i skuteczne !
Kto powinien się szczepić ? Przede wszystkim osoby, które "zawodowo" mają kontakt z dużą ilością osób, a więc np. lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, taksówkarze, osoby pracujące w recepcjach, przy kasach, a także w "usługach" takich jak fryzjerzy, pedikiurzystki, etc. Kolejną grupą, która powinna się szczepić, to osoby po 65 r.ż (bo mają na ogół nieco obniżoną odporność) i osoby z chorobami przewlekłymi , takimi jak cukrzyca, choroby układu krążenia, etc.
Szczepienia dzieci i młodzieży są przedmiotem dyskusji indywidualnych rodziców z lekarzem, podobnie jak szczepienia kobiet w ciąży (tu ostatnio pojawiły się doniesienia w USA, iż szczepienia takie mogą nieść pewne ryzyko wcześniactwa...)
Szczepienia przeciw grypie nie są obowiązkowe, a więc sami podejmujemy decyzję co do ich zastosowania, opisane działania niepożądane są w większości przypadków niegroźne i nieuciążliwe.

Prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz

Warszawski Ośrodek Pediatrii  
Szpitala św. Elżbiety - Mokotowskiego Centrum Medycznego 
ul. Goszczyńskiego 1, 02-616 Warszawa
Umawianie wizyt tel.: 22/ 120 20 36, www.szpitalse.pl

*Powyższa porada ma charakter ogólny i nie jest poradą medyczną w sensie prawnym


szczepienia przeciw grypie - komentarze opinie

  • gość 2018-02-21 09:58:57

    Szczepionki dostępne na polskim rynku przeszły wszelkie niezbędne badania, są bezpieczne i skuteczne ! . Proszę podać gdzie są dostępne wyniki tych badań to wtedy ktoś może się będzie szczepił bez obaw ...

Dodajesz jako: Zaloguj się