:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C lekkie zachmurzenie

Tłusty Czwartek na Mokotowie najsmaczniejszy w cukierniach Haliny Kryś. To nie reklama!

Zrobiliśmy sondaż. Telefoniczny. I wyszło z niego, że na Mokotowie królem pączków są cukiernie Haliny Kryś. Na Dąbrowskiego 71, na Puławskiej 242 i na św. Bonifacego 70. I to nie jest – bijemy się w piersi – żadna reklama.

To są fajne miejsca – te trzy cukiernie. Nie wypasione, skromne, ale… pachnące. Jak podkreśla właścicielka, tradycja wypieku ciast łączy się tu z nowoczesnością. A same lokale pozwalają zatrzymać się na chwilę przy herbacie lub wyśmienitej, świeżo parzonej kawie w towarzystwie słodkich wypieków produkowanych od ponad 35 lat.

„Wszystkie produkty – pisze p. Halina – wypiekane są w naszej pracowni. Bazując na tradycyjnych recepturach i metodach wytwarzania używamy wyłącznie najwyższej jakości surowców naturalnych. Nie dodajemy też konserwantów ani polepszaczy smaku”.

Cukiernie Haliny Kryś uznawane są za jedne z najlepszych w Warszawie. Warto więc pomyśleć o nich w Tłusty Czwartek, który…

Jego tradycja sięga podobno czasów pogańskich, kiedy to świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Na początku niewiele to miało wspólnego z pączkami, bo przede wszystkim nasi prapradziadowie opychali się tłustymi potrawami, szczególnie mięsnymi, popijali to gęsto winem, a dopiero na sam koniec próbowali pączków robionych z ciasta chlebowego i nadziewanych… słoniną! I dopiero w XVI w. słoninę zastąpiły konfitury, na dodatek wzbogacane tu i ówdzie małym orzeszkiem lub migdałem. Po co? Nie dla smaku wcale… Kto bowiem coś takiego trafił, miał pewność (?) dostatku i powodzenia w życiu.

Tłusty Czwartek przypada zawsze w ostatni czwartek przed Wielkim Postem i jednocześnie jest początkiem karnawału. I – podobno – nie trzeba już w pączkach szukać orzeszka lub migdała, bo wystarczy zjeść przynajmniej jednego, by wiodło nam się w dalszym życiu.

Prawda to? Spróbujcie odpowiedzieć na to pytanie w którejś z cukierni pani Haliny Kryś.

Fot. Cukiernie Kryś

 


haliny kryś - komentarze opinie

  • gość 2018-02-09 11:43:36

    Treść komentarza...No nie... nie reklama wcale :)

Dodajesz jako: Zaloguj się