:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Układ urbanistyczny Warszawianki przy ul. Merliniego wpisany do ewidencji zabytków

Układ urbanistyczny Warszawianki przy ul. Merliniego wpisany do ewidencji zabytków

Warszawski konserwator wpisał właśnie układ urbanistyczny Warszawianki przy ul. Merliniego do ewidencji zabytków.

Tę decyzję tak komentuje ratusz: „Zespół SKS Warszawianka na przestrzeni lat ulegał powolnej degradacji, na terenie powstał szereg wtórnych elementów zacierających pierwotną tarasową kompozycję. Do dziś jednak czytelne jest rozplanowanie założenia, lokalizacja poszczególnych elementów w terenie i ich relacja względem siebie i otoczenia. Zachowały się też fragmenty muru oporowego o niestandardowej statyce – bez fundamentu - projektu Lecha Tomaszewskiego, zabezpieczającego teren przed osuwaniem”.

Co oznacza wpis do ewidencji? To przede wszystkim, że konserwator zabytków trzyma pieczę nad miejscem wpisanym do ewidencji i to on wydaje wszelkie decyzje dotyczące zmiany charakteru obiektu, nowych inwestycji, remontów itp. Nie jest to wprawdzie wpis do rejestru zabytków, co jest wyższą formą ochrony, ale i tak – wobec dziwnych ostatnio zawirowań wokół stadionu – wpis do ewidencji daje miastu kontrolę nad różnymi nierozważnymi projektami.

Fot. SKZ

Czytaj też:

https://imokotow.pl/artykul/konkurs-na-rewitalizacje/108804

https://imokotow.pl/artykul/wystawmy-rachunek-dla/108879

 


układ urbanistyczny warszawianki przy ul. merliniego - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się