:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C pochmurno z przejaśnieniami

Ulubione auta Polaków: nowe i używane

Handel i usługi, Ulubione Polaków używane - zdjęcie, fotografia

Kupujemy więcej samochodów osobowych, ale nadal, według danych za 2016, na 1000 Polaków przypada nieco ponad 12 samochodów, to o ponad połowę mniej, niż średnia europejska. Jesteśmy też niezmienni, jeśli chodzi o wybór ulubionych marek, choć inaczej wybieramy w przypadku nowych samochodów, a inaczej w przypadku używanych.

Z roku na rok kupujemy coraz więcej nowych aut, używanych również. To trend naturalny i zrozumiały. Według danych Polskiego Związku Motoryzacyjnego w 2016 obywatele naszego kraju zarejestrowali dokładnie 416123 nowe auta osobowe, pośród których znalazło się znalazło się blisko 10 tysięcy hybryd i ponad pół tysiąca samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in.

A jakie marki i modele preferują Polacy, udając się po samochody do salonów. Ponownie powołajmy się na dane z 2016 (te za 2017 rok powinny być podobne), podkreślmy jednak, że chodzi o nowe samochody osobowe kupowane zarówno przez klientów indywidualnych, jak i firmy. Tu na czele listy znajdujemy Skodę, w 2016 roku zarejestrowano w Polsce aż 53557 samochodów tej marki. Tuż za nią uplasował Volkswagen (47631), następnie Toyota (41681), Opel, Ford, Renault, Fiat, Kia, Dacia, Hyundai.

A teraz przyjrzyjmy się samochodom używanym. I tu też w gronie faworytów znajdziemy Skodę, ale na dalszej pozycji. Prym wiedzie Audi, a ściślej Audi A4, następnie BMW, Ford, Opel, przywołana Skoda, a na dokładkę Volkswagen Passat. Świadczyć by to mogło, że kupując nowe auta, staramy się wybierać sprawdzone marki, ale w miarę rozsądnej cenie, natomiast przy zakupie używanego, porywamy się na swego rodzaju prestiż, zakup Audi czy BMW, mimo że z drugiej ręki, postrzegamy jako awans społeczny.

Niestety, od jakiegoś czasu celowanie w najdroższe marki na rynku wtórnym nie oznacza, że kupujemy porządne samochody. Sprzedawcy dobrze znają gusta Polaków i często dochodzi do podstawiania klientom aut po kolizji, z perfekcyjnie zamaskowanymi wadami i odszykowanych na błysk. Dlatego sięgając po rynek wtórny, warto dobrze sprawdzić źródło pod kątem wiarygodności. Warto też wziąć samochód, który chcemy kupić, na przegląd do dobrego mechanika.

Podobnie powinniśmy postępować w przypadku zakupu części samochodowych i wszelkich akcesoriów, choć w tym przypadku polecamy sięgnięcie po nowe artykuły. Zakupy tego typu najlepiej robi się w miejscach, gdzie do wyboru mamy jak największy asortyment i gdzie sprzedawcy służą wszelką poradą. Chcąc nabyć opony zimowe, opony letnie, całoroczne, felgi i inne części samochodowe, warto zainwestować w porządny, sprawdzony towar, zyskujemy wówczas gwarancję bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Audi, BMW, Ford, Opel, Skoda i VW – modele tych producentów cieszą się największym wzięciem na rynku wtórnym.

Aby to potwierdzić, w jednym z największych portali ogłoszeniowych sprawdziliśmy, które auta są najczęściej wyszukiwane w tym roku. Na tej podstawie stworzyliśmy nasz ranking. Czy właśnie te modele są dobrym wyborem? Jeśli tak, to które wersje warto kupić?

Polacy najczęściej poszukują niemieckich samochodów i najchętniej je kupują – to niezaprzeczalny fakt! Szczególnie dotyczy to aut takich marek, jak: Audi, BMW, Opel i Volkswagen. Dużym wzięciem cieszą się też popularne modele Forda i Skody. Jaki jest powód? Dlaczego tak chętnie patrzymy w stronę Audi A4, BMW serii 3, Opla Astry czy VW Passata?

Duży popyt, duże ryzyko – do zakupu chodliwych aut trzeba podejść ostrożnie i z rozwagą.

Powodów jest kilka. Jednym z najczęściej przytaczanych przez potencjalnych nabywców są rozsądne koszty eksploatacji. Nie ma problemu z dostępem do tanich zamienników, a powszechnie znana technika wyraźnie obniża koszty napraw i serwisu. Samochody te są także postrzegane jako solidne i prestiżowe. Mimo że często to trochę naciągany prestiż, nadal w odbiorze wielu osób jazda Audi, BMW czy nawet VW klasy średniej to coś ponad przeciętną w klasie.

Kupujesz używane auto - pamiętaj o ubezpieczeniu!

Różnice w cenach polis dla tego samego auta mogą wynosić nawet kilkaset procent! Dlatego zanim kupicie ubezpieczenie, porównajcie oferty rożnych firm.

Najkorzystniejsze oferty ubezpieczenia OC i AC

Jeśli natomiast chodzi o trwałość i niezawodność, to generalnie nie jest źle, jednak w ostatnich latach trochę się pogorszyło – poważne wpadki zaliczyły niektóre modele i wersje silnikowe (dotyczy np. aut Grupy Volkswagena czy też BMW).

Ulubione auta Polaków: nowe i używane komentarze opinie

  • gość 2017-10-11 13:20:25

    Kiedyś też postawiłem na używany samochód i przez jakiś czas było nawet spoko dopóki nie jeszcze muszę na niego wyłożyć. Mechanik też musiał zamawiać częśc a potem na nie czekać mimo, że wszyscy twierdzili że z częściami problemu nie będzie. Teraz kupiłem korando na którego mam długą gwarancję. Na wszelki wypadek sprawdziłem czy są do niego części zamienne. Nie ma z nimi problemu spokojnie u nich przez internet można zamówić i nie trzeba na nie długo czekać. popsuła się jedna część. Potem okazało się jak wiele jeszcze muszę w nim zrobić i ile

  • gość 2017-10-15 21:56:32

    Ja będę kochała przede wszystkim sprawne auto. Na temacie się kompletnie nie znam dlatego będę korzystała z pomocy doradcy z automotogo.

Dodajesz jako: Zaloguj się