:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C pochmurno z przejaśnieniami

Willa Władysława Broniewskiego przy ul. Dąbrowskiego 51 - muzeum, które żyje

Willa Władysława Broniewskiego przy ul. Dąbrowskiego 51 - muzeum, które żyje

W tej willi przy ul. Dąbrowskiego 51 ostatnie lata swego życia spędził Władysław Broniewski. Dziś jest tam muzeum jego imienia, które nie straszy pustymi salami, lecz żyje dość intensywnie.

Dziś (18 stycznia), kiedy powstaje ten materiał, odbędą się „Warsztaty Pisania Poezji”. Wstęp jest wolny. Może przyjść każdy, kto chciałby, jak mówi Anna Oliynyk, prowadząca spotkania, dowiedzieć się i zrozumieć „czym poezja różni się od prozy, poznać prawa języka, który roi się od odkrywczych metafor i symboli”. I dodaje pod adresem uczestników warsztatów: „Zaczniesz patrzeć na świat jak fotograf, który w słowie zamraża chwile. Świadomie obierzesz drogę ascezy lub nadmiaru, zwrócisz się ku codzienności lub niezwykłości. Realizując marzenie o pisaniu trzeba przede wszystkim pisać. To my zapewnimy Ci inspirującą atmosferę motywującą do doskonalenia warsztatu poety”.

Anna Oliynyk jest doktorem literaturoznawstwa, od wielu lat prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci i dorosłych. Jest poetką, autorką opowiadań i bajek. Jej wiedza w życie muzeum Broniewskiego wnosi wiele inspirujących zdarzeń.

Ale nie tylko te warsztaty ożywiają to miejsce. Także recytacje poezji w wykonaniu znanych aktorów, debaty literackie, spotkania autorskie poetów, którzy wydali właśnie swoje tomiki, czy różne spotkania wspomnieniowe o poetach już nie żyjących, ale zaistniałych właśnie z powodu jakichś aktualnych zdarzeń, np. wznowienia książki czy rocznicy urodzin lub śmierci.

Willa, która stała się muzeum, zachowała swój pierwotny wygląd i prawdziwe wyposażenie. Atmosfera jest w niej taka, jakby Broniewski miał się tu za chwile pojawić. Obok mebli, przy których siadał lub pracował, są wystawione jego rękopisy, nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne, pamiątki osobiste, niemal kompletny zbiór rękopisów, korespondencja z lat 1915-1962, pierwodruki jego utworów w prasie literackiej, pierwsze wydania tomików wierszy czy nagrania z jego własnymi recytacjami.

Ta willa została podarowana poecie przez państwo w 1950 r. Jego losy były – jak dość powszechnie wiadomo – dość skomplikowane, przez wielu oceniane bardzo krytycznie. Ale ten dramatyzm życia poety widać również na wystawie, która dobrze i prawdziwie to dokumentuje. Warto tam pójść na spacer i wstąpić na chwilę.

Muzeum jest czynne we wtorki (12-18.00) i w środy i piątki (10-16.00).  (pw)

Fot. Polska Niezwykła

 


willa władysława broniewskiego przy ul. dąbrowskiego 51 - muzeum, które żyje - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się