:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C mgła

Wybory samorządowe 2018: zasady i terminy. Dobrze wiedzieć!

Samorząd, Wybory samorządowe zasady terminy Dobrze wiedzieć! - zdjęcie, fotografia

Wybory samorządowe odbędą się w tym roku 21 października. Będą miały miejsce w lokalach obwodowych komisji wyborczych ds. przeprowadzania głosowania; kwatery otwarte będą od godziny 7.00 do godziny 21.00. Data drugiej tury elekcji przypadnie na 4 listopada. W sytuacjach, gdy zagłosują wszyscy ze spisu, komisja będzie mogła zakończyć pracę - najwcześniej o 18.00.

Żeby dopisać się do rejestru wyborców, wystarczy pobrać, wydrukować i wypełnić wniosek, po czym zanieść go do Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich właściwej dzielnicy (zależnie od miejsca zamieszkiwania lub przebywania wnioskodawcy). Potrzebna jest deklaracja, w której osoba podaje imiona, nazwisko, obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz dowód osobisty bądź inny dokument, który potwierdza tożsamość (i jego kopia).

Kogo będziemy wybierać?

1. Członków do rad gmin.

2. Do rad powiatów.

3. Członków do sejmików wojewódzkich.

4. Wójtów.

5. Prezydentów.

6. Burmistrzów.

Kto może głosować?

Prawo wyborcze posiada obywatel Polski i obywatel Unii Europejskiej, który nie jest krajanem, lecz jest pełnoletni i mieszka w danej gminie, województwie albo powiacie. Nie mogą głosować te osoby, które pozbawione są praw publicznych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, sądu bądź zostały ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

Osoby niepełnosprawne

Osoby niepełnosprawne mogą głosować korespondencyjnie, pod warunkiem, że zostanie to zgłoszone komisarzowi wyborczemu do dnia 8 października. Informacja może zostać przekazana ustnie, w formie elektronicznej, pisemnie i powinna zawierać: imię, nazwisko, numer pesel, a także oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru w określonej gminie. Należy załączyć kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Niepełnosprawni mogą oddać głos również w lokalach wyborczych, które są dostosowane do ich potrzeb (ich listę można sprawdzić na stronie PKW).

Pełnomocnictwo

Możliwość przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 75 lat lub posiadają orzeczenie o znacznym bądź średnim stopniu niepełnosprawności. Aby udzielić pełnomocnictwa i otrzymać je, trzeba złożyć wniosek w urzędzie miasta (gminy), w której jest się zapisanym jako wyborca.

 

 

 

 

 

 

Wybory samorządowe 2018: zasady i terminy. Dobrze wiedzieć! komentarze opinie

  • sonora - niezalogowany 2018-10-15 09:18:39

    Namawiam do udziału w głosowaniu. Każdy głos się liczy, każdy głos jest ważny. Powinniśmy korzystać z przywileju tak żeby mieć realny wpływ na rozwój naszego społeczeństwa.

  • gość 2018-10-15 15:59:32

    po to jest ta demokracja, żebyśmy z niej korzystali

  • Michał - niezalogowany 2018-10-15 18:48:48

    Dla mnie najważniejsze jest to żeby pójść i oddać głos. Decydujemy przecież o tym co będzie się działo w naszym najbliższym otoczeniu, a to jest najistotniejsze!

Dodajesz jako: Zaloguj się