:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Zespół „Mazowsze” na mokotowskich uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Koncertem „Pieśni patriotyczne” 17 listopada 2018 r. soliści, chór i orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" uświetnią  mokotowskie uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Koncert pieśni patriotycznych to spotkanie z historią Polski i wędrówka przez dzieje naszego narodu; od powstańczych zrywów po obie wojny światowe.

W programie koncertu znajdą się pieśni żołnierskie i legionowe, które towarzyszyły obrońcom ojczyzny w drodze do wolności, podnosząc ich na duchu.

Będzie można usłyszeć m.in. pieśń legionową "Warszawiankę", "Marsz, marsz Polonia!", "Bywaj dziewczę zdrowe", czy "O mój rozmarynie" - pieśń, z którą Legiony Polskie pod wodzą Józefa Piłsudskiego rozpoczęły w sierpniu 1914 r. z krakowskich Oleandrów swój marsz ku niepodległości.

Nie może zabraknąć utworu "W krwawym polu srebrne ptaszę" - pieśni, która powstała we Lwowie w czasie Powstania Styczniowego dla nowo sformowanego oddziału powstańczego, jako pożegnanie chłopców odchodzących do partyzantki.

Kolejny utwór - "Modlitwa obozowa" była pierwszą pieśnią żołnierską, jaka powstała w okresie II Wojny Światowej.

Na zakończenie koncertu zabrzmią utwory z okresu Powstania Warszawskiego: "Warszawskie dzieci" i "Pałacyk Michla". Solistka "Mazowsza" Katarzyna Miąsik zaśpiewa "Matczyne ręce" - utwór, który na stałe wpisał się do kanonu pieśni żołnierskich. (UD)

 

„mazowsze” - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się