:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C mgła

Zgasł ogień pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej

2 października, jak co roku, na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej uroczyście zakończono obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Już 74.

Ten dzień wyznacza bowiem kres wielkiej ofiary, jaką poniosła ludność Warszawy i powstańcy warszawscy w czasie 63. dni walk z okupantem niemieckim. W nocy z 2 na 3 października 1944 r. podpisany został między wojskowymi władzami niemieckimi i przedstawicielami władz Armii Krajowej układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Wielki zryw został okupiony zrujnowaniem miasta i utratą życia przez ponad 150 tys. ludzi. Dlatego w 2015 roku Sejm ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. 

Uroczystości na Kopcu poświęcone były przypomnieniu wydarzeń sprzed 74 lat. Wśród gości był Zastępca Prezydenta Warszawy Witold Pahl. Wielkimi brawami zostali przywitani – wymienieni przez Burmistrza Dzielnicy Bogdana Olesińskiego – powstańcy warszawscy: Leszek Żukowski, przewodniczący Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz Eugeniusz Tyrajski, żołnierz Pułku AK „Baszta”, obecnie wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. 

Podczas obchodów na Kopcu Ogień Pamięci, który – pilnowany przez Straż Miejską – przez 63. dni płonął przy Pomniku Znaku Polski Walczącej, został przeniesiony do Grobu Nieznanego Żołnierza.

Po uroczystościach uczestnicy uroczystości obejrzeli iluminację wykonaną na podstawie zdjęć i filmów udostępnionych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fot. UD

 


na kopcu powstania warszawskiego - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się