:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  27°C bezchmurnie

Mokotów najbardziej zadowoloną z życia dzielnicą Warszawy

Mokotów najbardziej zadowoloną z życia dzielnicą Warszawy

Taka jest prawda. Mieszkańcy Mokotowa są najbardziej zadowoleni z życia spośród mieszkańców wszystkich innych dzielnic Warszawy. Dlaczego?

Jakość życia w naszej dzielnicy w sposób wyraźny odbiega na plus w stosunku do innych dzielnic. Zwłaszcza w nowych osiedlach. Przeżywamy tzw. boom osiedleńczy. Co roku przybywa nam kilka tysięcy nowych współobywateli, którzy wybierają Mokotów, bo ma on opinię dzielnicy bezpiecznej, dobrze zorganizowanej i dostatniej.

Aż 91 proc. z nas jest zadowolonych z życia w stolicy, tyle samo z życia na Mokotowie, a 88 proc. w miejscu obecnego zamieszkania. To są najlepsze wyniki w Warszawie. Na przykład w najmniej zadowolonym Ursusie układają się one odpowiednio: 65, 72, 66.

Inne wskaźniki też są dobre… Z warunków mieszkaniowych jest zadowolonych 79 proc. z nas, z pracy zawodowej 61 proc., ze sposobu spędzania czasu wolnego 82 proc., a ze stanu zdrowia 72 proc.

Najwyżej oceniane są życie rodzinne (83 proc.), kontakty z przyjaciółmi (83 proc.), a najniżej sytuacja gospodarcza, społeczna i polityczna (tylko 31 proc. na tak), natomiast własna sytuacja finansowa (58 proc.) i perspektywy na przyszłość (59 proc.).

Jak to wszystko wytłumaczyć?

- Jak wiadomo – mówi Maciej Sulimski, socjolog miasta – odpowiedzi na wszelkie ankiety socjologiczne mają charakter subiektywny. Analizując wyniki, trzeba brać pod uwagę tzw. kontekst społeczny. Mokotów jest dzielnicą starą, w większości zasiedziałą z rodzinami żyjącymi tu z pokolenia na pokolenie. Nawet jeśli dzieci w którymś momencie się wyprowadzają w inne rejony, to poważny odsetek ich wraca. Są tu silne więzi sąsiedzkie, co widać po dużym odsetku pozytywnych ocen dla kontaktów przyjacielskich. To wpływa na ogólne poczucie bezpieczeństwa. Dzielnica jest dobrze skomunikowana z resztą miasta, wszelkie dojazdy, szczególnie do pracy, zajmują zdecydowanie mniej czasu niż np. w Ursusie i są mniej męczące, pozostawiają zdecydowanie więcej wolnych chwil na zabawę z dziećmi, rozrywki, edukację, rekreację. Inaczej niż np. w najmniej zadowolonym Ursusie, który sporo czasu traci na dojazdy, więc rejestrujemy tam większą ogólną drażliwość i większy autokrytycyzm powodowany głównie emocjami dnia codziennego. Trzeba też wziąć pod uwagę, że przeciętna wieku na Mokotowie jest wyższa, a to oznacza, że żyją tu ludzie raczej ustabilizowani. To wszystko, a także infrastruktura rekreacyjna (liczne parki i zieleńce, place zabaw i ćwiczeń), kulturalna (znakomite ośrodki i domy kultury), gastronomiczna (świetne knajpki z pomysłem), wpływa na zadowolenie mokotowian – przodowników optymizmu w stolicy. (pw)

 


mokotów najbardziej zadowoloną z życia dzielnicą warszawy - komentarze opinie

  • Apartamenty Mokotów 2018-04-16 10:49:05

    Mokotów to piękna i różnorodna dzielnica Warszawy - zabytkowe wille, nowe osiedla i budynki biurowe łączą się tu w ciekawą kompozycję, która jak widać daje zadowalający efekt!

  • gość 2018-05-01 22:19:41

    Tylko ze smogiem mamy tu duży problem :(

Dodajesz jako: Zaloguj się