:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C bezchmurnie

Radny J. Ozdoba pyta o okoliczności przejęcia przez W. Jaruzelskiego willi przy ul. Ikara 5

W tej willi, o którą pyta radny Jacek Ozdoba, Wojciech Jaruzelski mieszkał od 1973 r. Została ona przejęta od rodziny Przedpełskich na mocy znanego Dekretu Bieruta.

Radny Jacek Ozdoba, z którym rozmawialiśmy, jest ciekaw jak to wejście w posiadanie przebiegało. Zastrzega się, że nie wie, jak było, ale może domniemywać, iż scenariusz nie był pomyślny dla rodziny Przedpełskich.

Jeden z czytelników portalu imokotow.pl jest też ciekaw, ponieważ w latach 60. miał kontakt z przedstawicielką rodu Przedpełskich, starszą panią, która prowadziła bibliotekę publiczną na Grochowie, i w sposób zawoalowany wielce dowiadywał się o losach tej rodziny.

Dociekliwość radnego Ozdoby została wyartykułowana w interpelacji do władz dzielnicy i miasta z prośbą o udostępnienie informacji o okolicznościach i trybie przejęcia willi Przedpełskich przez Wojciecha Jaruzelskiego. W rozmowie z nami podkreśla, że chciałby dowiedzieć się – za pośrednictwem Wojskowego Biura Historycznego i Instytutu Pamięci Narodowej – czy w ich zbiorach znajdują się dokumenty mówiące o tym, jak była przejmowana willa Przedpełskich i czy były prowadzone jakieś operacje Służby Bezpieczeństwa wobec tej rodziny.

Jak można wyczytać w ogólnodostępnych materiałach medialnych, willę przy ulicy Ikara 5 przejęło Ministerstwo Obrony Narodowej. „Właściciele i potencjalni spadkobiercy w 1945 i 46 roku albo już nie żyli, jak Wiktor Przedpełski, albo przebywali na emigracji, jak Lidia Przedpełska ze swoją córką Haliną Lidią i dziećmi Janem i Tadeuszem. Wojciech Jaruzelski wprowadził się do willi w 1973 roku, a w 1979 roku kupił od Skarbu Państwa dom za około 320 tysięcy złotych, uzyskując od tej kwoty 70-procentową bonifikatę”.

Jacek Ozdoba w rozmowie z nami podkreśla z naciskiem, że willa – jeśli się okaże, że została przejęta w sposób naruszający ewidentnie interes dawnych właścicieli, to powinna jak najszybciej do nich wrócić. Radny przypominał też, że rodzina Przedpełskich to polscy patrioci. Ich willa do końca Powstania Warszawskiego służyła powstańcom. Obecnie zajmowana jest przez córkę Wojciecha Jaruzelskiego – Monikę, która – jak mówi – nie ma zamiaru jej opuszczać, ponieważ w ramach postępowania spadkowego po śmierci ojca, została jej właścicielem, który nie ma najmniejszych wątpliwości co do uczciwości aktów własności.

Jak widać, zdania są różne. Ale radny Ozdoba ma prawo pytać. Bowiem w aurze ostatnich skandali reprywatyzacyjnych w Warszawie i ta sprawa – być może – powinna być wyjaśniona.

Na zdjęciach:

Willa z różnych stron i radny Jacek Ozdoba w czasie uroczystości upamietniających Powstanie Warszawskie.

Fot. PAWEŁ MAŁACZEWSKI

 

radny j. ozdoba pyta o okoliczności przejęcia przez w. jaruzelskiego willi przy ul. ikara 5 - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Problemy, - więcej informacji