:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C mgła

Jerzy Owsiak: - Dzięki Ninie Andrycz i WOŚP szpital im. Prof. Orłowskiego ma nowy densytometr

Jerzy Owsiak: - Dzięki Ninie Andrycz i WOŚP szpital im. Prof. Orłowskiego ma nowy densytometr

Co to jest densytometr i co ma do tego nieżyjąca Nina Andrycz? Wyjaśnił to na dzisiejszej konferencji Jerzy Owsiak.

Densytometr służy do pomiaru zwapnienia kości, ich kruchości i jakości otaczających ich mięśni. Służy głównie ludziom starym. Fundatorem jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ale przede wszystkim sławna, nieżyjąca już aktorka, Nina Andrycz, która swoje oszczędności życia przekazała Fundacji Owsiaka.

Proces przekazywania pieniędzy dla WOŚP z banku, gdzie trzymała swoje oszczędności Pani Nina, trochę trwał. Ale zakończył się ostatecznie i – można rzec – Darczyńczyni byłaby (jest?) usatysfakcjonowana, zwłaszcza że była z Fundacją w kontakcie do ostatnich swoich dni i zależało jej na przekazaniu środków na geriatrię.

Densytometr trafił – decyzją Rady Fundacji – do Samodzielnego Publicznego Szpitala imienia profesora Orłowskiego przy ul. Czerniakowskiej. Jak powiedział jeden z jego lekarzy, Marek Tałałaj, ten dar jest nie do przecenienia. Mierzy on bowiem z wielką precyzją nie tylko stan kości, ale i mięśni wokół, co pozwala na dokładną diagnostykę umożliwiającą określenie ryzyka łamliwości kończyn i odpowiedniej terapii. Trwa to zaledwie do 10 minut, pomiar mówi o stanie kręgosłupa i kości udowych oraz określa ryzyko złamania w ciągu najbliższych 10 lat.

Tego daru nie da się przecenić – mówią w szpitalu Orłowskiego – bo wielu ludziom starym przedłuży poprzez odpowiednie badania komfort życia. Dzięki… WOŚP i pani Ninie Andrycz!

Fot. mapio.net


jerzy owsiak: - dzięki ninie andrycz i woŚp szpital im. prof. orłowskiego ma nowy densytometr - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się