:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C pochmurno z przejaśnieniami

Ulica Wolicka, pokryta zabytkowym brukiem, wymaga szybkiej interwencji konserwatora

Ulica Wolicka, pokryta zabytkowym brukiem, wymaga szybkiej interwencji konserwatora

Ta ulica – Wolicka – to najdłuższy odcinek bruku w Warszawie bijący wszystkie inne o kilka długości. Wymaga szybkiej interwencji konserwatora zabytków, bo za chwilę będzie po niej.

Częściowo zachowana została tu nawierzchnia oryginalnego bruku z XIX wieku. Niestety, sporo tego bruku zniknęło pod asfaltem jako plomby na dziurach. Trzeba szybko tę ulicę ratować. Do wybudowania Trasy Siekierkowskiej była główną arterią tej części Mokotowa. Za Starzyńskiego planowano tu olbrzymi zespół obiektów sportowych na skalę olimpijską, ze Stadionem Narodowym na czele.

Wolicka prowadziła od ul. Czerniakowskiej do Fortu X Augustówka, który był częścią systemu Twierdzy Warszawa z okresu zaboru rosyjskiego. Wał międzyforteczny, biegnący wzdłuż ulicy (pomiędzy Jeziorkiem Czerniakowskim a Fortem) powstał w 1891 roku.

31 października br. minął termin, kiedy Michał Krasucki, dotychczasowy stołeczny konserwator zabytków, oddał swój urząd z powodu rozporządzenia wojewody mazowieckiego. Krasucki brukom sprzyjał. A co teraz?

Fot. Zabytki Mokotowa/Facebook

Czytaj też:

https://imokotow.pl/artykul/chronmy-mokotowskie/265997

https://imokotow.pl/artykul/duchy-mokotowa-noca/121518

 


ulica wolicka - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się