:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C rozproszone chmury

Jak ożywić Stary Mokotów? Czy powstanie plan jego rewitalizacji?

Jak ożywić Stary Mokotów? Czy powstanie plan jego rewitalizacji? Władze dzielnicy nie mają żadnych konkretnych planów.

Stary Mokotów to skarb naszej dzielnicy. Ma ponad 100 lat, wiele interesujących miejsc, z czego wiele zaniedbanych i wołających o rewitalizację.

Na razie wygląda to tak, że jak się znajdzie jakiś kupiec na opuszczony budynek, to jest nadzieja, że szybko przywróci go życiu. Dlatego na wielu starych ulicach (np. Humańska i Słoneczna) budynki przywrócone życiu spotykają się ściana w ścianę z tymi, których czas nie oszczędził, a amatorów na nie - nie ma.

Czy Fort Piłsudskiego ma szczęście? To się okaże, kiedy powstanie tam osiedle apartamentowców pożenione z renowacją samych budynków fortu, które mają być udostępnione zwiedzającym.

Dzieje się też coś w ramach budżetu partycypacyjnego. Tzw. Rynek Starego Mokotowa ma uzyskać środki na rewitalizację znajdującego się tam skweru.

Studenci SGH projektują odnowę tej części, na której znajduje się ich kampus.

Itd., itp.

Wniosek jest jeden: nie ma realnego planu rewitalizacji tej części naszej dzielnicy, która może przysporzyć turystów, stworzyć dodatkowe miejsca pracy, a przede wszystkim odtworzyć klimat epoki, w której Stary Mokotów powstawał.

Tyle się mówi dzisiaj o tradycji, o jej kulturotwórczej roli, o roli w budowaniu patriotycznych więzi… I co? I bardzo niewiele, a przede wszystkim bez planu. Na stronie Urzędu Dzielnicy jest zakładka pt. „Mikroprogram rewitalizacji Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy”. Próbowaliśmy ją otworzyć. I… udało się! A tam plan rewitalizacji dzielnicy na lata 2007-13. I nic więcej. A mamy rok 2017.

Powiedzmy sobie szczerze: Stary Mokotów nie powinien być skazany na odruchy serca lub biznesu różnego rodzaju deweloperów, którzy wskazują obiekty jak dziury w serze. Tak też – jak ten ser – wygląda ta część dzielnicy. Powinna ona mieć rzetelnie przygotowany plan rewitalizacji, jako rezultat konkursu wśród odpowiednich biur projektowych, ze wskazaniem co mogą brać (i pod jakimi warunkami) deweloperzy, co powinno znaleźć się w budżetach partycypacyjnych do decyzji mieszkańców, a czym powinno się zająć miasto, czyli dzielnica. A może Urząd Dzielnicy powinien wyemitować obligacje przeznaczone na ten cel? Obywatele Mokotowa z pewnością nie poskąpią pieniędzy.

Trzeba tylko chcieć, drodzy Państwo – radni i samorządowcy. 

WOJCIECH PIELECKI

Fot. garnek.pl


Jak ożywić Stary Mokotów? Czy powstanie plan jego rewitalizacji? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się