:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C mgła

Mokotowska Palmiarnia, miejsce z duszą i historią na mapie Warszawy

O tym wyjątkowo urokliwym miejscu nie wszyscy mieszkańcy Warszawy wiedzą. Mowa o Palmiarni mieszczącej się przy ulicy Biały Kamień 4 na Mokotowie. Palmiarnia to miejsce z duszą i kawałkiem historii.

Wszystko zaczęło się w 1923 roku, kiedy rozpoczęto budowę kompleksu szklarnianego wraz z reprezentacyjną palmiarnią według projektu Leona Danielewicza. Prace budowlane wykonała poznańska firma Heontscha. Oficjalne otwarcie nastąpiło sześć lat później, 23 listopada 1929 roku. W ówczesnej Palmiarni znaleźć mogliśmy wiele egzotycznych roślin. Posadzono tam nie tylko palmy, ale również bananowce, figowce, araukarie.

Piękny dzień miał Dyrektor Plantacji Miejskich m.st. Warszawy p. Leon Danielewicz 23 listopada b.r., w dniu tym bowiem odbyło się poświęcenie i otwarcie nowobudowanych szklarń miejskich na Rakowcu. (…) Dyrektor miejskiego ogrodnictwa nie tylko przezwyciężył przeszkody, lecz dokonał pożytecznej inwestycji w sposób przynoszący Jemu i Zarządowi Miejskiemu zaszczyt, nowobudowane szklarnie bowiem pod względem celowości i nowoczesności urządzeń nie tylko nie ustępują, jak to zgodnie twierdzą fachowcy, przewyższają tego rodzaju instalacje zagraniczne. („Ogrodnik” 1929r. Nr 22 str. 436).

Palmiarnia rozwijała się prężnie, jednak i dla niej czasy II wojny były bardzo ciężkie, wręcz katastrofalne.

W wojennej pożodze ucierpiał kompleks szklarniowy przy ul. Chodkiewicza 11 wraz z Palmiarnią. Z okazałych budynków pozostały jedynie metalowe szkielety. (…) W 1945 roku warszawscy ogrodnicy, pracownicy Zakładu Hodowli Roślin zaczeli odbudowywać zburzoną stolicę oraz nie mniej ważną zieleń miasta. Rozpoczęto od odbudowy zniszczonych szklarni na Rakowcu. (…) Odbudowana Palmiarnia była niezwykle nowoczesnym i wzorcowym obiektem ogrodniczym. Był to ośrodek naukowy doceniany i często odwiedzany przez naukowców, ogrodników i specjalistów z zagranicy. (90 lat Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Ogrodniczych Sp. z o.o. w Warszawie, 2013, str. 12, 13).

Najnowsza historia mokotowskiej Palmiarni to rok 2009. W tym właśnie roku zabytkowa Palmiarnia przeszła gruntowną modernizację i zyskała nowoczesny charakter. Rok 2009 został wybrany nie przez przypadek. W tym roku przypadała 80 rocznica powstania Palmiarni oraz 131 rocznica urodzin projektanta tego obiektu, Leona Danielewicza. W 2009 roku na wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Ogrodniczych (od lipca 2015r. Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji Sp. z o.o.) jednej z ulic położonych nieopodal Palmiarni nadano imię Leona Danielewicza.

Po modernizacji Palmiarnia zachowała swój wyjątkowy klimat, ale uzyskała nowy charakter oraz nowe przeznaczenie. Teraz nie tylko możemy podziwiać egzotyczną roślinność, ale i zjeść w restauracji Izumi Sushi.

Zobaczcie sami jak teraz wygląda Palmiarnia. Zdjęcia w galerii poniżej.

Zdjęcia: MPRI Sp. z o.o.


Mokotowska Palmiarnia, miejsce z duszą i historią na mapie Warszawy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się