:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  1°C słabe opady deszczu

Stary Mokotów, czyli Mon Coteau księżnej Izabeli Lubomirskiej

Stary Mokotów, czyli Mon Coteau księżnej Izabeli Lubomirskiej

Stary Mokotów jest oczywiście najstarszym miejscem na Mokotowie. Nasza dzielnica została tak nazwana przez Izabelę Lubomirską, dawną panią na tutejszych włościach. Lubiła francuski, mówiła w tym języku, stąd Mon Coteau, czyli Moje Wzgórze, leżące nad skarpą wiślaną.

Stała tam  jej okazała klasycystyczna rezydencja, a na przyległych włościach, gdzieś w jakimś zacisznym nasłonecznionym zboczu znajdowała się nawet winnica.

To historyczne miejsce narodzin całej dzielnicy graniczy od północy ze Śródmieściem, od południa z Wierzbnem, od wschodu z Sielcami, a od zachodu z Wyględowem. Granice Mon Coteau wyznaczają – według historyków – ulice Wołoska i Boboli oraz wspomniana skarpa wiślana.

Księżna Izabela z Czartoryskich Lubomirska była właścicielką całego Mokotowa, a nie tylko wzgórza z rezydencją. Miejsce to traktowała z niezwykłym sentymentem, zwłaszcza że jej rezydencja była chyba najwygodniejszą i najbardziej nowoczesną ze wszystkich, jakie posiadała, również w Wilanowie i Łańcucie.

Po Starym Mokotowie najlepiej spacerować bez konkretnego planu. Po prostu warto wiedzieć co ciekawego możemy spotkać, przechadzając się jego ulicami, i… iść. Do zobaczenia są: Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, dawne kino Stolica, a dziś Iluzjon Filmoteki Narodowej, Nowy Teatr, stare zabudowania SGGW, Biblioteka Narodowa, Klub Sportowy Warszawianka, pałacyk Szustra z parkiem Morskie Oko, Pole Mokotowskie, rogatki warszawskie, a już niedługo więzienie na Rakowieckiej, gdy zostanie tam otwarte muzeum żołnierzy wyklętych i więźniów PRL.

A jak już się zmęczymy, to – aby pozostać w klimacie posiadłości księżnej Lubomirskiej – warto wstąpić na kawę albo nawet na obiad do kawiarni i restauracji „Stary Mokotów Cafe”, która znajduje się przy ul.  Dąbrowskiego 23. (w)

Na zdjęciu: Ulica Willowa na Starym Mokotowie

Fot. garnek.pl


stary mokotów - komentarze opinie

 • Monika - niezalogowany 2018-02-03 13:36:32

  Z tą księżną to jednak nie do końca prawda. Nazwa wsi Mokotów, a raczej Mokotowo widnieje w dokumentach z 1367 roku. Księżna żyła kilka wieków później i raczej stworzyła grę słów z wykorzystaniem języka francuskiego niż nadała nazwę okolicy.

 • Redaktorek 2018-02-04 08:58:22

  Zdecydowanie tak - nazwa jest dużo starsza!

 • Redaktorek 2018-02-04 08:58:22

  Zdecydowanie tak - nazwa jest dużo starsza!

 • Gość - niezalogowany 2018-10-14 08:02:27

  Z tego co się orientowalem to nazwa Mokotów - Mokotowo pochodzi od nazwy jej właściciela jeszcze przed tym co jest opisane w artykule. Właścicielem była osoba o nazwisku Mokot. Pozdrawiam.

Dodajesz jako: Zaloguj się